Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Je nutná pracovní neschopnost před žádostí o ID?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je při žádosti o invalidní důchod nutná pracovní neschopnost a jak dlouhá doba neschopnosti musí být, aby mi byl přiznán ID? Jsem doma již pátý měsíc s diagnózou dilatační KMP, EF 30%, dále se sníženou funkcí štítné žlázy, artrózou kolena. Srostlé 2 oblouky krční páteře a karpální tunely u obou rukou. S dilatační KMP se léčím od r. 2006, kde EF bylo 15%. Moje lékařka (obvodní) mi tvrdí, že si o ID mohu zažádat i v době, kdy bych chodila do zaměstnání. Pracuji v obchodě, kde stojím 12 hodin na nohách bez možnosti větrání. Moje lékařka na mě tlačí, abych se vrátila do zaměstnání. Mohu se nějak bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
pro vznik nároku na invalidní důchod musí Vaše pracovní schopnost poklesnout z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nejméně o 35%. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok.
O dočasné pracovní neschopnosti se nikde výslovně nehovoří, domnívám se tedy, že pracovat i v nepříznivém zdravotním stavu můžete. Navíc i v invalidním důchodu zůstává zachována určitá zbytková výdělečná schopnost a je možno v určitém rozsahu pracovat i při pobírání invalidního důchodu. Do zaměstnání se tedy vrátit můžete, ale pokud budete pracovat ve stejném rozsahu jako před vznikem dočasné pracovní neschopnosti, budete těžko prokazovat, že Vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 35%.
Žádost o částečný invalidní důchod se podává na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa vašeho bydliště. Okresní správa sociálního zabezpečení bude také posuzovat, jak byla snížena vaše schopnost pracovat.
Zároveň je nutné na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení předložit občanský průkaz, doklady o studiu (i neukončeném), doklady prokazující dobu zaměstnání, případně doby vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, rodné listy dětí (pokud do doby chcete započítat dobu péče o děti).
Proti rozhodnutí lékařky o ukončení dočasné pracovní neschopnosti je možno se bránit návrhem na přezkoumání. Tento návrh se podává vedoucímu zdravotnického zařízení prostřednictvím Vašeho lékaře. V případě, že lékař poskytuje zdravotní péči vlastním jménem, tento návrh podáte přímo jemu. Návrh je nutno podat do 3 dnů. Pokud lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení návrhu na přezkoumání nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů orgánu, který zdravotnické zařízení registroval nebo zřizovateli zdravotnického zařízení. Tento orgán pak rozhodnutí o neuznání dočasné pracovní neschopnosti buď potvrdí nebo zruší a zdravotnické zařízení bude muset na základě jeho zjištění rozhodnout znovu.
Na závěr jen dodávám, že existuje více druhů dávek sociálního zabezpečení a jiných druhů pomoci lidem ve špatném zdravotním stavu. Pokud by Vám tedy nebyl přiznán invalidní důchod, můžete se o svých dalších možnostech informovat na sociálním odboru v obci místa bydliště.
Vaše Férová nemocnice
21.3.2010