Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Invalidní důchod
Jsem druhý rok v plném invalidním důchodu, po odstranění 40 cm tlustého střeva z důvodu zhoubného nádoru a následné chemoterapii. Nyní jsem byla vyzvána posudkovou komisí, abych si udělala rekvalifikaci na pracovním úřadě neboť mi plný důchod ponechají pouze do srpna 2010 a znova budu předvolána před komisi, kde mi sdělí, že mi snižují invalidní důchod. Moje výsledky po chemoterapii jsou zatím dobré, nemám vývod ale mám určité problémy, které mi nedovolují normálně pracovat. Chtěla bych vědět, jak dlouho zůstávají lidé postižení touto nemocí, i když relativně vyléčení, v plném invalidním důchodu. Znám lidi, kteří jsou v něm několik let a nikdo je znova neposuzoval.
Odpověď:
Dobrý den,
Bohužel nemáme k dispozici údaje o tom, jak dlouho a kolik lidí, s podobnými problémy jako máte Vy, pobírá invalidní důchod.
Musíme upozornit na to, že od nového roku platí nová úprava invalidních důchodů a u všech lidí se sníženou pracovní schopností dochází k přerazení do některé z nových skupin. (Proto pravděpodobně dochází k přezkoumání Vašeho stavu posudkovou komisí. Musíme však upozornit, že ta by měla právo Váš zdravotní stav přezkoumat i bez této změny.) Úprava účinná od roku 2010 rozlišuje, ne mezi dvěma důchody (plným a částečným), ale mezi třemi stupni invalidních důchodů.
I. stupeň je od 35 do 49 % snížení pracovní schopnosti
II. stupeň je od 50 do 69 % snížení pracovní schopnosti
III. stupeň je od 70 a výše snížené pracovní schopnosti
Vzhledem k tomu, že nejsme lékaři, nedokážeme posoudit kolika procenty ohodnotí míru poklesu Vaší pracovní schopnosti posudková komise. Při rozhodování by však měla přihlížet ke všemu, co při posuzováni zdravotního stavu vyšlo najevo, t. z. nejen k odborným lékařským zprávám, ale i ke skutečnostem, které jste uvedla. Komise se musí s námitkami a připomínkami vypořádat tak, aby nevznili pochyby o správnosti zařazení do skupiny.
Jestliže s rozhodnutím komise nebudete souhlasit, můžete proti rozhodnutí orgánu sociálního podat písemné námitky. O tom, jak námitky napsat si přečtete zde.
Je třeba zdůraznit, že není Vaše povinnost se zaregistrovat na úřadu práce, to bylo pro Vás jen doporučení. Dokud pobíráte plný invalidní důchod (dnes by to byla invalidita třetího stupně), nemůžte být evidována na úřadu práce. Pokud Vám bude přiznána invalidita prvního nebo druhého stupně, tuto možnost máte.
Zdravotní pojištění za Vás jako příjemce důchodu platí stát, a to bez ohledu na to, jaký důchod pobíráte. Co se týče plateb sociální pojištění a případných výhod pro Vás, pokud budete evidována na úřadu práce, doporučujme Vám se obrátit na informační telefonickou linku nebo informační pracoviště České správy sociálního zabezpečení.
Vaše Férová nemocnice
1.2.2010