Dovolená v nemoci

mám následující problém: čeká mě operace karpaly na ruce, nevím jak dlouho s tím budu doma, ale chtěla bych odjet k synovi na Slovensko, jsem sama a asi nebudu schopná si dojít ani pro dřevo na zátop, když mi to lékař povolí, jak dlouho tam můžu zůstat.

Pro přesnější  zodpovězení Vašeho dotazu je rozhodující, zda budete po zákroku v dočasné pracovní neschopnosti, nebo zda nebudete (jste třeba již v důchodu ).

Před začátkem pracovní neschopnosti určujete  u lékaře místo, kde se budete během  pracovní neschopnosti nacházet (třeba i v zahraničí), podle Vašeho přání. Pokud budete požadovat pobyt v zahraničí, je možné, že bude lékař požadovat předchozí souhlas orgánu nemocenského pojištění (Okresní správy sociálního zabezpečení). Dle našeho názoru, však může požadovat předchozí souhlas pouze při změně místa pobytu do zahraničí. Podobný dotaz naleznete zde.

Pokud nebudete v dočasné pracovní neschopnosti, tak obecně není třeba souhlasu lékaře k vycestování do zahraničí. Doporučení lékaře, zda po tomto zákroku můžete cestovat nebo ne, má pouze lékařsko-informativní charakter a není pro Vás právně závazné. Navíc, pokud nebudete neschopenku vyžadovat, lékař s Vámi pravděpodobně o místě vašeho pobytu vůbec hovořit nebude. Rozhodnutí o vycestování je každopádně především na Vás, ale doporučujeme názor lékaře zvážit.

8.2.2010