Do kolika hodin musím otevřít kontrole?

Dobrý večer, chci se zeptat, do kolika hodin musím kontrole otevřít. Dost často se mi stává, že usínám kolem osmé, deváté a bojím se, abych z toho neměla problémy. Děkuji za odpověď.

odpověď na Váš dotaz není přímo stavena v právních předpisech. Právní úprava nijak neomezuje čas, kdy je možné provést kontrolu dodržování režimu práce neschopného pojištěnce. Na druhou stranu je všeobecně přijímáno, že v době od 22 do 6 hodin je doba nočního klidu. Z toho dovozujeme, že v této době by kontrola chodit neměla, jinak by to naopak mohlo být chápáno jako narušování léčebného režimu nemocného a bylo by možné proti tomu podat stížnost.

Pokud usínáte dříve a máte obavu, že by v tu dobu mohla přijít kontrola, máte několik možností, jak to řešit. Můžete o tom informovat přímo kontrolní orgán, kterým je obvykle okresní správa sociálního zabezpečení, a to například dopisem, ve kterém uvedete, že jste v pracovní neschopnosti, léčebný režim dodržujete, avšak kvůli svým fyziologickým potřebám chodíte spát kolem 20. hodiny. Je také možné se přímo na tomto úřadě dotázat, jak problém jinak řešit, případně podat žádost o informace v tomto ohledu. Můžete také požádat svého lékaře, aby tento Váš režim zapsal do zdravotnické dokumentace a dokumentace evidence pracovní neschopnosti. Pokud by přesto dorazila kontrola v době, kdy už budete spát a Vy byste za to byla nějak sankcionována, je pak možné se proti tomu právně bránit a namítat, že jednání úřadu odporuje principům dobré správy tak, jak je například definuje veřejný ochránce práv.

18.12.2009