Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Dobrý den, chtěla bych se informovat o tom, jestli mám nárok na odškodnění za špatně provedené zákroky. V srpnu 2007 mi vyhřezla plotýnka, v nemocnici mi rozmluvili operaci s tím, že výhřez není tak velký a navrhli šetrnější zákrok-perkutánní nukleotomii. Lékař mě přesvědčoval, že je to naprosto bezpečné a že za 2 měsíce již budu moci normálně chodit do práce. Na zákrok jsem šla 5.11.07, bohužel se ale nějak nezdařil, protože 9.11.07 jsem absolvovala normální operaci. Bolesti a problémy jsem však měla stále a tak jsem šla v únoru 2008 na MR - výsledek : vyhřezlá plotýnka. Byla jsem tedy objednaná na další operaci 11.4.2008. Nepomohla ani ta. V listopadu 2009 další MR - opět vyhřezlá plotýnka. Nyní jsem v ID - 3. stupeň.
Odpověď:
Dobrý den,
naše poradna se zabývá pouze právní problematikou daného problému, nedokážeme tedy z lékařského hlediska posoudit, zda máte či nemáte nárok na náhradu škody.
Doporučujeme Vám poradit se z nezávislým lékařem, který může celou situaci posoudit. Jestliže opravdu vyvstane podezření, že došlo k pochybení obrátit se na příslušné zdravotní zařízení s pokusem o dohodu ohledně odškodnění a mimosoudní řešení sporu.
Pokud by k dohodě nedošlo nezbývá než se obrátit na soud. V takovém případě je nejlépe kontaktovat advokáta a nechat si vypracovat znalecký posudek, který poslouží jako důkaz k prokazování Vašeho tvrzení. Posudek se pohybuje v cenách okolo deseti tisíc korun, jestliže však budete ve sporu úspěšná, bude Vám proplacen. O tom, jak postupovat v případě sporu se blíže dočtete zde v sekci soudní řešení.
Rádi bychom ještě připomněli, že náhradu škody je možné uplatnit nejpozději do dvou let od doby, kdy se o ní poškozený dozvěděl a zjistil, kdo je za ni zodpovědný. Jedná se o poměrně složitou právní otázku, proto, když byl zákrok proveden v listopadu 2007, je nejvyšší čas se rozhodnout, jak dál postupovat a případně se začít náhrady dovolávat.
Vaše Férová nemocnice
26.3.2010