Vznikne mi nárok na mateřskou? Jsem na ÚP, předtím jsem pracovala.

Dobrý den. Jsem poprvé těhotná, termín porodu mám 27. 6. 2010. Pracovala jsem od 6. 11. 2004 do 28. 2. 2009. Od 23. 2. 2009 jsem vedena na úřadě práce. Zajímalo by, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou? Tedy jak se počítají těch 270 dní za 2 roky. Za odpověď předem děkuji.

přímo na dotazy ohledně sociálního zabezpečení a výpočtu dávek se naše poradna nespecializuje, zodpovídáme dotazy týkající se medicínského práva a práv pacientů, nicméně pokusíme se Váš dotaz zodpovědět.

Máte zřejmě na mysli peněžitou pomoc v mateřství, kdy je žena v pracovní neschopnosti a poskytují se jí peněžité dávky před a po porodem. Dávky se poskytují pojištěnkám, které byly účastny pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů (počítají se tedy i soboty a neděle) za poslední dva roky přede dnem nástupu na  mateřskou dovolenou. Nástup na mateřskou dovolenou si určíte sama v období mezi 8. a 6. týdnem před očekávaným dnem porodu. Pokud den neurčíte, počátek peněžité pomoci v mateřství, počíná běžet od počátku 6. týdne před očekávaným porodem.

Pro Vás bude patrně nejvýhodnější požádat hned od 8. týdne, neboť ve Vašem případě dvouletá lhůta bude končit přibližně na začátku května (8 týdnů před porodem). Začínat tedy bude o dva roky dříve - květen.2008. A pokud jste tedy pracovala a byla tedy pojištěna až do 28. 2. 2009, tak jste byla pojištěna zhruba 10 měsíců, což je okolo 300 dnů a budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. S velkou pravděpodobností by Vám nárok vznikl i v druhém případě, od 6. týdne před porodem.

I v případě, že těhotné ženě nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nezůstane zcela bez sociálních dávek. Ode dne porodu totiž může požádat podle zákona o státní sociální podpoře o rodičovský příspěvek, který je určen pro rodiče, který celodenně pečuje o dítě.

Pro další informace ohledně Vašich práv ze sociálního zabezpečení Vás odkazujeme na informační telefonickou linku nebo informační pracoviště České správy sociálního zabezpečení.

11.11.2009