Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Těhotná k moři ve 30. týdnu a předčasný porod

Dobrý den, chtěla bych jet ve 30. týdnu těhotenství na 10 dní autem do Chorvatska, ale jsem zatím na neschopence z důvodu zaměstnání. Mám ještě nárok na 21 dní dovolené. Chtěla jsem se zeptat, jestli by mi stačila kartička pojišťovny v případě předčasného porodu a starosti s tím spojené, jako třeba převoz miminka do ČR atd.? Děkuji

Sluňíčko

Odpověď:

Dobrý den,

pro proplácení zdravotních zákroků českými pojišťovnami provedených mimo ČR obecně platí, že u nutných, neodkladných a neplánovaných zákroků se proplácí péče do výše a za podmínek úhrad u nás. Pro proplacení neplánovaných úkonů je potřeba mít evropský průkaz zdravotního pojištění. Na základě tohoto průkazu Vám bude v členských zemích Evropské unie poskytnuta stejná péče za stejnou cenu (příp. zdarma) jako byste byla občan daného státu. Více o evropském průkazu naleznete zde a zde. Průkaz vydávají jednotlivé zdravotní pojišťovny ve Vaší zemi na žádost a její podobu pro ČR naleznete na zde.

Náhlý, neplánovaný (předčasný) porod v zahraničí je považován za neodkladnou péči, která by měla být hrazena zdravotní pojišťovnou, u níž jste pojištěna. Měla byste tedy nárok na proplacení nákladů na porod a výdaje s ním spojené do výše, kterou by Vám hradila pojišťovna v případě porodu v ČR.

V každém případě je dobré se před cestou informovat u Vaší zdravotní pojišťovny a konzultovat s nimi Vaši situaci. Některé pojišťovny nabízí pro tyto případy teké připojištění.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

30.6.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS