Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Smrt plodu během těhotenství a podezření na zanedbání péče
Dobrý den, máme s manželem pocit, že lékaři v porodnici něco zanedbali. Byla jsem tam v sobotu, že se mi něco nelíbí, nezdá, že málo cítím pohyby. Vyšetřili mě, ale dle mého názoru ne dostatečně a poslali domů s tím, že je vše ok a že mám dojít v pondělí na kontrolu. Když jsme došli v pondělí, tak nám řekli, že mimi je už mrtvé, ve 40 tt. Myslíme si, že to, že se něco děje a není v pořádku, mohli poznat už tu sobotu a mimi zachránit, podle mě už ozvy nebyly tak silné při natočení, jako tomu bylo ve čtvrtek v poradně. Malá umřela na nedostatek kyslíku, nitroděložní hypoxie, vyplývá to z pitvy. Ještě nás velmi šokuje, zda to není na žalobu, že nám do pitevní zprávy napsali, že placenta a pupečník nevyšetřeno, protože to pitevní sanitářka nedopatřením zlikvidovala. Máme za to, že by se tohle nemělo stávat. Podle nás to není možná náhoda, že se jím to ztratilo a že zjistili podle placenty, že odumírala a i to v sobotu přehlédli. Jak se máme bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel nedokážeme z Vámi dodaných informací plně odhadnout pozadí popisovaného případu a tak odpovíme obecně.
Ohledně právního postupu v případě podezření na zanedbání lékařské péče si můžete přečíst bližší informace v již zodpovězených dotazech, např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.
Pokud máte podezření na zanedbání péče, můžete především podat stížnost vedení zdravotnického zařízení, to by Vám mělo vysvětlit postup lékařů a alespoň se omluvit za chybu při nevyšetření placenty a pupečníku. Pokud by se prokázala chyba lékařů, která zavinila smrt plodu, mělo by smysl dále podat stížnost k České lékařské komoře či požadovat náhradu škody a imateriální újmy.
Co se týče medicínské stránky věci, tak pokud by komplikace byly pozorovány v časném stadiu, ve čtyřicátém týdnu již lze přistoupit k vyvolání předčasného porodu. Příznakem nitroděložní hypoxie může být snížená pohyblivost plodu. Plod se však i za fyziologických podmínek může někdy pohybovat méně.
Ohledně nevyšetření placenty a pupečníku došlo k porušení pravidel. V případě jako je ten Váš je třeba požádat, aby byly z mrtvého plodu odebrány vzorky na dědičné vady a poruchy, aby se nepřehlédla skrytá nemoc, která by se mohla opakovat v dalších těhotenstvích.
Pokud byste nebyla s odpovědí spokojena a byla ochotna poskytnout detailnější údaje, můžete se obrátit na tým MediPravo (studenti lékařské fakulty pod odborným dohledem), který by se pokusil zhodnotit přímo Váš případ a zda došlo k pochybení lékařů. V tomto případě je potřeba získat informace o tom, jaká byla provedena vyšetření a jaké byly příčiny nitroděložní hypoxie. Pokud byl například problém v placentě, zřejmě šlo o dlouhodobou hypoxii, která by pravděpodobně vedla k vážným poruchám, pokud by se přistoupilo k předčasnému porodu.
Vaše Férová nemocnice
Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo
24.11.2009