Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Rizikové těhotenství a práce na dobu určitou
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s ukončením pracovní smlouvy na dobu určitou v případě, že před ukončením data této smlouvy nastupuji na rizikové těhotenství? Může mi zaměstnavatel dát výpověď, aniž bych souhlasila? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Vzhledem k tomu, že jste těhotná, jste v tzv. ochranné době a zaměstnavatel má výslovně zákoníkem práce zakázáno s Vámi v této době rozvázat pracovní poměr výpovědí. Ochranná doba je definována pro případ těhotenství jako „doba, po kterou je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou“.
Zákaz výpovědi v případě těhotenství, mateřské či rodičovské dovolené má dle § 54 písm. a) zákoníku práce pouze dvě výjimky, tedy zaměstnavatel může dát ženě výpověď:
- pro organizační změny – pokud se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, nebo pokud se zaměstnavatel nebo jeho část přemísťuje do jiného sídla, které není místem výkonu práce zaměstnankyně,
- z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr – tedy v případě nepodmíněného odsouzení za úmyslný trestný čin v délce vyšší než jeden rok nebo úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů, a nebo v případě porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem. Z těchto důvodů může dostat výpověď jedině těhotná zaměstnankyně, nikoliv zaměstnankyně na mateřské/rodičovské dovolené. Pokud z tohoto důvodu dostane výpověď těhotná zaměstnankyně ještě před nástupem na mateřskou/rodičovskou dovolenou a výpovědní doba uplyne v době této dovolené, skončí výpovědní doba současně s touto dovolenou. Se zaměstnankyní těhotnou nebo mateřské/rodičovské dovolené nelze okamžitě zrušit pracovní poměr.
Ve Vašem případě jde o pracovní smlouvu na dobu určitou, to znamená, že Váš pracovní poměr skončí uplynutím doby sjednané ve smlouvě. Na tom nic nemění ani těhotenství, nemoc či jiná překážka v práci na straně zaměstnankyně. Při uplynutí této doby se tedy nejedná o výpověď, pracovní poměr zanikne sám.
Pravděpodobně jste tedy s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti a budete práce neschopná až do zániku pracovního poměru. V takovém případě Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď dříve než před tímto datem ve smlouvě. Pracovní poměr by dříve mohl být ukončen dohodou, ale jedině s Vaším souhlasem. Pokud Vám vznikl nárok na nemocenské během zaměstnání, tento nárok by Vám měl trvat nadále i po skončení pracovního poměru, dokud Vám lékař neukončí pracovní neschopnost nebo dokud nenastoupíte na mateřskou dovolenou.
Vaše Férová nemocnice
7.9.2009