Propustka na kontroly před mimotělním oplodněním

právě procházím hormonální stimulací před IVF (mimotělní oplodnění). K ní patří nutné kontroly - měření folikulů. Dojíždíme na kliniku 70 km vzdálenou. Můj zaměstnavatel mi dnes oznámil, že bych si na tyto kontroly měla brát neplacené volno a nikoliv propustku. Protože to prý není nemoc. Chci se zeptat, jak to tedy je? Mám nárok vzít si propustku nebo ne? Předem děkuji za odpověď.

Jana

zaměstnavatel Vám musí poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy na vyšetření či ošetření u lékaře, který je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance, a to na nezbytně nutnou dobu. Podmínkou poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy je, že vyšetření či ošetření není možné provést mimo pracovní dobu

Pokud se nějaká klinika, která je schopná poskytnout potřebnou zdravotní péči, nachází blíže Vašemu bydlišti či pracovišti, a Vy se přesto rozhodnete jezdit na kliniku vzdálenější, máte na to samozřejmě plné právo - neboť každý pacient si může svobodně zvolit svého lékaře či zdravotnické zařízení. Zaměstnavatel je Vám i v tomto případě povinnen poskytnout pracovní volno, nicméně náhrada mzdy Vám bude příslušet pouze za dobu, kterou byste strávila ošetřením v nejbližším zdravotnickém zařízení. Dobu, kterou strávíte delším dojížděním, Vám zaměstnavatel nahradit nemusí.

Mimotělní oplodnění sice není nemoc, nicméně se považuje za léčebnou metodu - léčí se jí neplodnost. Podle našeho názoru lze tedy kontroly, kde jsou měřeny folikuly, považovat za vyšetření či ošetření u lékaře, na které si můžete brát propustku

8.2.2013