Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Proplacení porodní péče v Itálii
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem ve 33. týdnu těhotenství a žiji s přítelem v Itálii. Platím si však pojištění u VZP v ČR. Pokud budu rodit v Itálii, zaplatí mi VZP porod nebo jeho část? A kolik budu muset zhruba zaplatit já? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
v Itálii je jediná veřejná zdravotní pojišťovna (Servizio Sanitario Nazionale), ke které mají cizinci za určitých podmínek povinnost se zapsat. Ohledně péče v těhotenství a během porodu je situace v Itálii specifická v tom, že tato péče je garantována a poskytována v určitém rozsahu bezplatně, bez ohledu na to, zda má žena trvalý pobyt a zda je přihlášena k italskému zdravotnímu pojištění. Platit je však nutné za nadstandardní péči a péči v soukromých zařízeních.
Italský zákon č. 124/1998 ve svém článku 5 a) (Decreto Legislativo 29 aprile 1998, n. 124) zaručuje, že zdravotní výkony týkající se ochrany mateřství jsou osvobozeny od úhrad. Konkrétní rozsah těchto bezplatných výkonů upravuje vyhláška italského Ministerstva zdravotnictví č. 245/1998 (Decreto Ministeriale 10 settembre 1998, n. 245).
Pro další informace Vám doporučujeme se obrátit na nejbližší rodinnou poradnu (Consultorio famigliare), což jsou veřejné instituce, které poskytují služby v oblasti sociálně-zdravotní péče rodinám, ženám a dětem. Zde by Vám měli blíže poradit, na co máte právo a jak postupovat.
Co se týče proplácení péče poskytnuté v zahraničí, obecně platí, že ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní péče poskytnutá na území České republiky. Ze zdravotního pojištění se uhradí též částka vynaložená na nutné a neodkladné léčení, jehož potřeba nastala během pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu takové péče na území České republiky.
V případě, že byste vědomě porodila v zahraničí a vznikly by Vám tím náklady na zdravotní péči, není zcela jasné, jak by se k tomu česká zdravotní pojišťovna postavila. Týkalo by se to např. porodu v soukromém zdravotnickém zařízení v Itálii nebo porodu v jiném státě, kde není uzákoně bezplatnost jako v Itálii. Pojišťovna by totiž mohla argumentovat tím, že termín porodu je předvídatelný, že jste mohla porodit v ČR a že tedy nebyla splněna podmínka nutnosti poskytnutí zdravotní péče v zahraničí. V případě, že by pojišťovna odmítla péči uhradit, musela by se rodička obrátit na soud.
Vaše Férová nemocnice
30.7.2009