Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Převoz dítěte po porodu do jiné porodnice
Petr1
Odpověď:
Dobrý den,
jako rodiče máte právo na to, být s vaším dítětem. Toto právo dítěte a rodičů na bezprostřední nepřetržitý kontakt je zakotveno v Listině základních práv a svobod a rodiče je možné oddělit od dítěte jen na základě rozhodnutí soudu. V praxi však zdravotníci často říkají, že přítomnost rodičů "není možná" nebo že by u dítěte byli, jak píšete Vy, zbyteční. Takový přístup může být v některých případech odůvodněný z hlediska objektivních medicínských důvodů (např. závažné infekční onemocnění a nutnost karantény), ale ne z pouhých provozních důvodů.
Myslíme si, že lékaři měli umožnit vaší manželce pobyt s dítětem ve stejném zdravotnickém zařízení. Pokud vám byla způsobena zdravotní nebo psychická újma, můžete se pokusit vymáhat po porodnici náhradu škody.
Ve Vašem případě by se mohlo jednat o pochybení lékaře a pro Vás je důležité si najít odborníka, který postup operace a následné komplikace posoudí. Zprávu od něj můžete dále používat při vyjednávání s zdravotnickým zařízením nebo i v soudním sporu.
O mimosoudní vyjednávání s nemocnicí se můžete pokusit buď sami, nebo s pomocí advokáta, který se specializuje na medicínské právo a který Vám rovněž pomůže odhadnout šance na úspěch. Zastoupení advokátem má pro Vás výhodu v tom, že jednání bude na odborné úrovni a lze očekávat, že i přístup ze strany vedení porodnice bude uvážlivější.
Pokud chcete jednat sami, můžete žádost o mimosoudní finanční vyrovnání formulovat prostřednictvím dopisu (nejlépe zaslaného doporučeně), ve kterém vylíčíte všechny rozhodné skutečnosti, které ke škodě vedly, odůvodníte rozsah požadovaného odškodnění a případně přiložíte důkazy Vašich tvrzení.
Vzorovou právní formu k takové žádosti k dispozici nemáme, jedná se o dopis, který je v každém jednotlivém případě potřeba odlišně naformulovat. Může se jednat i o formu stížnosti s požadavkem na finanční vyrovnání.
Vzhledem k tomu, že podle našich zkušeností nejsou zdravotnická zařízení moc vstřícná k mimosoudnímu řešení sporů a přiznávání odškodnění pacientům, je možné, že nemocnice neuzná Vaše nároky, nebo dokonce nebude reagovat, zůstává Vám možnost se obrátit s žalobou na soud. Pak ale rozhodně doporučujeme nechat se zastupovat advokátem, jinak se může stát, že kvůli formální chybě nebo neznalosti právní úpravy ztratíte možnost vymoci svůj nárok.
Je nutné si dát pozor na promlčecí lhůtu, která je u škod na zdraví dvouletá a začne běžet ve chvíli, kdy se pacient dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Po uplynutí této lhůty totiž nelze nárok u soudu s úspěchem vymáhat. To je také důvod, proč vyjednávat s nemocnicí jen krátce a v případě neúspěchu u mimosoudního jednání je nutné se včas obrátit na soud.
S pozdravem
Vaš Férová nemocnice
18.2.2013