Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Porodnice odmítla předem poskytnout dokumenty, které rodičky podepisují při příjmu

Dobrý den, na Týdnu respektu k porodu jsem byla poučena, že je vhodné zažádat nemocnici, ve které se chystám rodit, předem o poskytnutí dokumentace, kterou podepisuje pacient při příjmu, např. informovaný souhlas. Bylo mi doporučeno si tuto dokumentaci pečlivě pročíst a případně zvýraznit, s čím nesouhlasím, a to předem, při plném vědomí a bez porodních bolestí. Při předběžné návštěvě v porodnici v xxx jsem tak učinila (bylo mi řečeno, že se při příjmu podepisuje informovaný souhlas a souhlas s nástřihem hráze), ale dokumentace mi byla odepřena. Můj dotaz byl přijat velmi negativně s odpovědí, že nemocnice prý tyto dokumenty pacientům dopředu neposkytuje. Chtěla jsem Vás požádat o názor, zda mám ze zákona nějakou možnost (např. na základě písemného o poskytnutí informací ze zákona) formuláře předem získat k prostudování a jaký - co nejšetrnější - postup v této situaci doporučujete? Nechtěla bych se předem dostat do konfliktní situace s porodnicí, kde bych měla koncem července rodit. Zároveň se ale nechci dostat do situace, kdy budu nucena podepsat něco v časové tísni. Je možné takový souhlas ústně zpětně zrušit odmítnutím zákroku během samotného porodu? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

přístup personálu v této nemocnici je nepochopitelný. Na internetu je možné si najít, že konkrétně toto zdravotnické zařízení je příspěvková organizace, nikoliv např. akciová společnost, takže je jisté, že se na ni v plném rozsahu vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím.

Proto máte možnost napsat nemocnici oficiální žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím (jde to dopisem, ale i mailem), na kterou Vám musí být odpovězeno do 15 dní. Více informací o tom, jak žádost podat se dozvíte např. zde na webu pro otevřenost veřejné správy Otevřete.cz. Aby kontakt mezi Vámi a zdravotnickým zařízením byl co nejšetrnější, jak uvádíte, můžete v žádosti lidsky vysvětlit, proč o dokumenty žádáte tak, aby to personál bral co nejméně negativně.

Co se týče otázky, zda lze takový písemný souhlas zpětně zrušit odmítnutím zákroku během samotného porodu, tak ano. Dokud nebyl zákrok proveden, máte právo jej kdykoliv odvolat, i když jste předtím dala souhlas. Je ale nutné upozornit na to, že pokud je v písemném souhlasu uvedeno, že souhlasíte „se všemi zákroky, které budou během porodu potřeba“, tak takový souhlas je neplatný od samého počátku pro neurčitost.

Nejvhodnější pro rodičku je, aby při přijetí dala souhlas pouze se samotnou hospitalizací. Souhlas s konkrétním zákrokem by měla dát až poté, co byla důkladně poučena o podstatě konkrétního zákroku, jeho rizicích a alternativách, nikoliv dopředu při přijetí bez jakéhokoli poučení. Souhlas s hospitalizací je také jediný dokument, který rodička musí ze zákona podepsat, nic jiného není povinna podepisovat. Zároveň je však jedná o souhlas výhradně jen se samotnou hospitalizací, nikoliv se zákroky. Pokud by souhlas s hospitalizací obsahoval i ustanovení o zákrocích, je rodička takové ustanovení oprávněna vyškrtnout a projevit tak nesouhlas. Pokud máte vyloženě nějaká přání během porodu (např. odmítnutí epiziotomie), tak je vhodné to sepsat do porodního plánu.

Přejeme hodně štěstí u porodu a budeme rádi, když nás budete informovat, jak jste se svou žádostí uspěla, pokud ji budete podávat.

Vaše Férová nemocnice

7.6.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS