Porod mrtvého dítěte

Dobrý den, v roce 2008 jsem porodila mrtvé dítě a stále se s tím nedokážu smířit. Den předtím jsem začala lehce krvácet a měla slabé kontrakce, tak jsem s přítelem jela do porodnice, kde mě prohlédli a řekli, že mám jet domů, že to ještě nic není a mám přijít druhý den. Druhý den mi sdělili, že dítě je mrtvé už několik dnů. Byl to nesmysl, protože den předtím bylo děťátko živé a kdyby bylo mrtvé, jak říkali už několik dnů, tak jak by bylo možné, že to ten lékař nepoznal a řekl, že to je v pořádku? Bylo tam víc nejasností, ale to bych napsala asi knihu. Nevím, co si počít a jak se s tím vyrovnat, a proto Vás prosím o radu a předem děkuji.

chtěli bychom projevit lítost nad tím, co se Vám přihodilo, chápeme, že tato zkušenost pro Vás byla velmi těžká.

Z hlediska práva je otázkou, zda někdo ze zdravotníků při péči o Vás pochybil a zda za to někdo nese odpovědnost. Je ale také možné, že nikdo nepochybil a lékaři se mohli pouze splést v tom, že dítě bylo mrtvé několik dnů. Také mohlo dojít k tomu, že skutečně dítě už bylo delší dobu mrtvé a lékař to den předtím nerozpoznal. Obecná doporučení, jak postupovat v případě podezření na zanedbání lékařské péče, naleznete v zodpovězených dotazech – např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění. Nevíme, zda jste podnikla nějaké kroky, ale určitě můžete alespoň zkusit podat žádost o přezkum (stížnost) vedení zdravotnického zařízení, které by mohlo přezkoumat postup lékařů. O výsledku šetření pak budete vyrozuměna.

Především však píšete, že se s celou záležitostí potřebujete nějak vyrovnat. V tom Vám může pomoci rozhovor s lékaři, kteří by Vám měli vysvětlit možné příčiny úmrtí dítěte. Máte právo na informace o svém zdravotním stavu a tedy i na vysvětlení příčin těhotenství s nepříznivým ukončením. V případě špatného psychického stavu je také na místě vyhledat odbornou pomoc – psychologa nebo psychiatra. V případě, jako je ten Váš, je pochopitelné, že člověk sám tuto situaci nedokáže zvládnout.

Férová nemocnice

29.5.2010