Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Po těhotné v pracovní neschopnosti gynekoložka vyžaduje hospitalizaci
Dobrý den, ráda bych získala informaci ohledně pracovní neschopnosti v těhotenství. Jsem ve 21. týdnu těhotenství a trpím silnými křížovými bolestmi. Navíc gynekoložka mi řekla, že miminko je níž, než je v tomto stádiu těhotenství obvyklé. Pracuji v kanceláři, kde 8 h v kuse sedím. Z toho také patrně vznikají bolesti zad a dobře se neprokrvuje pánev. Gynekoložka mi vystavila neschopenku, ale zároveň mi řekla, že pokud by se mělo jednat o dlouhodobou pracovní neschopnost (tzn. do nástupu na mateřskou, tzn. v mém případě cca 11 týdnů), tak by mě musela hospitalizovat v nemocnici na alespoň 3-4 dny. Nikde v okolí jsem se s tímto nesetkala a připadá mi zvláštní ležet v nemocnici, když to můj stav nevyžaduje. Prosím, o informaci, jestli je toto běžný postup. Nevím, jak dlouhou dobu si mám představit pod pojmem dlouhodobá pracovní neschopnost. Z žádanky ke specialistovi jsem vyčetla diagnózu č. 34.8. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
ohledně pracovní neschopnosti v těhotenství si můžete přečíst už zodpovězený dotaz, který se částečně vztahuje k Vašemu dotazu - Jak řešit, když práce ohrožuje těhotenství ženy?.
Co se týče čísel diagnóz, tak existuje klasifikace nemocí MKN (mezinárodní klasifikace nemocí). Kód diagnózy O348 znamená „Péče o matku při jiných abnormalitách pánevních orgánů“.
Domníváme se, že s nutností hospitalizace bez Vašeho souhlasu nemá lékařka pravdu. Nevíme, zda je toto běžný postup, ale můžeme vysvětlit právní hledisko. K jakékoliv hospitalizaci až na výjimky, které se na Vaši situaci nevztahují, musí být udělen Váš informovaný souhlas. To znamená, že není možné Vás hospitalizovat či Vám hospitalizaci domlouvat bez Vašeho souhlasu. Lékařka Vám to může doporučit a také by Vám měla vysvětlit medicínské důvody, proč je hospitalizace potřebná. Konečné rozhodnutí ale závisí na Vás. Lékařka rovněž nemůže klást hospitalizaci jako podmínku trvání pracovní neschopnosti. Zákon jí toto neumožňuje, naopak stanoví případy, kdy vzniká pracovní neschopnost.
Podle zákona ošetřující lékař rozhodne o vzniku pracovní neschopnosti, pokud zjistí, že zdravotní stav pojištěnce mu nedovoluje pro nemoc nebo úraz vykonávat dosavadní pojištěneckou činnost. Vzhledem k tomu, že Vaše těhotenství ze zdravotního hlediska není úplně v pořádku a byla Vám stanovena výše zmíněná diagnóza, rozhodla lékařka o pracovní neschopnosti.
Naopak ošetřující lékař rozhodne o ukončení pracovní neschopnosti, pokud vyšetřením pojištěnce zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje vykonávat jeho pracovní činnost nebo pokud uplynulo alespoň 180 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti a vyšetřením lékař zjistí, že zdravotní stav pojištěnce je stabilizovaný.
Pokud se nadále Váš zdravotní stav nemění a stále trvají důvody pracovní neschopnosti i diagnóza, tak lékařka nemá zákonný důvod Vám pracovní neschopnost rušit, to by mohla pouze v případě stabilizovaného zdravotního stavu až po 180 dnech neschopnosti. Právní předpis nezná termín „dlouhodobá pracovní neschopnost“, pouze z něho vyplývá, že pokud by neschopnost trvala déle než 180 dní, tak přestože je pojištěnec nadále neschopen vykonávat svoji práci a jeho diagnóza trvá, lékař neschopnost ukončí, pokud je pojištěncův zdravotní stav stabilizovaný.
Jestli tedy s hospitalizací či dalšími odbornými vyšetřeními budete souhlasit či nikoliv, to by nemělo mít vliv na to, zda bude nadále trvat pracovní neschopnost. Lékařka nemůže omezovat Vaše právo na informovaný souhlas.
Vaše Férová nemocnice
10.12.2009