Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Otěhotnění po sterilizaci

Chtěla bych ze zeptat. V roce 1993 a 1997 mi ze zdravotních důvodů byly provedeny císařské řezy. Po druhém mi byla provedena sterilizace. I přesto jsem po devíti letech otěhotněla. V nemocnici, kde byla sterilizace provedena, mi pouze řekli, že příroda chtěla. Když jsem žádala u krajského úřadu o odškodnění, sdělili mi, že se to stát může. Za malou jsem moc ráda, ale stále se nemohu smířit s tím, jak mě všichni odbyli slovy, to se stává. Mám ještě teď nějakou šanci se ozvat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

obecně existují dvě možnosti, jak se bránit. Můžete se sama obrátit na vedení nemocnice a pokusit se vyjednat nápravu např. formou omluvy. Druhou možností je obrátit se na soud. Bohužel však nevidíme žádnou možnost, jak získat finanční náhradu.

Jednou možností by teoreticky bylo žalovat o náhradu škody. Tuto škodu by však bylo nutné přesně vyčíslit, např. ušlý výdělek, náklady během těhotenství apod.  Nepíšete, kdy přesně se Vaše dcera narodila, ale je možné, že již došlo k promlčení a náhradu škody by Vám soud z toho důvodu nepřiznal.  Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. K promlčení tedy již pravděpodobně došlo. I kdyby nárok zatím promlčen nebyl, ani tak bychom Vám nedoporučovali podávat tento druh žaloby. Podle toho, jak v současnosti rozhodují soudy, domníváme se, že otěhotnění a narození dítěte nebudou považovat za vznik škody. Pro podrobnější rozbor doporučujeme obrátit se na advokáta, který se specializuje na zdravotnické právo. Jejich seznam naleznete na stránkách České advokátní komory.

Dále by bylo možno podat žalobu na ochranu osobnosti. Případ podobný Vašemu v nedávné v Čechách soud rozhodoval. Soud v dosud nepravomocném rozsudku přiznal náhradu 30 tisíc korun, avšak pouze za to, že sterilizovanou ženu lékař řádně nepoučil. Je totiž možné, že i po z lékařského hlediska správně provedené sterilizaci, může dojít k opětovnému obnovení plodnosti. Sterilizované ženě byla tedy částka přiznána ne kvůli chybě lékařů při vlastním provádění sterilizace, ale za to, že ji o možnosti opětovného těhotenství lékař nepoučil.
Z toho, že jste otěhotněla až po devíti letech je možno usuzovat, že sterilizace byla ve Vašem případě lékařem pravděpodobně provedena správně a došlo u Vás k výše popsanému otěhotnění. V případném soudní řízení by tuto otázku musel samozřejmě posoudit soudní znalec

Zůstává tedy možnost, že jste nebyla o možnosti opětovného otěhotnění poučena, za což byste mohla žádat zadostiučinění. Obecně je možno získat zadostiučinění ve formě omluvy nebo formou peněžité náhrady. Bohužel ve Vašem případě nepřichází v úvahu zadostiučinění v penězích, protože u nároku na finanční náhradu je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Podle rozhodovací praxe soudů se právo promlčuje po třech letech od samotného provedení sterilizace.

V úvahu tedy přichází pouze zadostiučinění formou omluvy, které se nepromlčuje. Mohla byste tedy na nemocnici podat žalobu na ochranu osobnosti, pokud byste po nemocnici žádala omluvu např. formou dopisu.

Vaše Férová nemocnice

6.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS