Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nemocnice odmítá připustit ambulantní porod
Dobrý den, ráda bych se informovala jak postupovat v situaci, když neonatologové odmítají propustit novorozence dříve než po 72 hodinách. Byla jsem se informovat v porodnici a bylo mi řečeno, že když u nich budu rodit, že mi dítě na negativní revers nedají, i když nebude jevit známky jakéhokoliv nefyziologického stavu, že mu hrozí... (výčet komplikací), PROSTĚ VÁM DÍTĚ NEDÁME. Upozornění, že toto jednání je protiprávní je nezajímalo. V okolí je ještě jedna porodnice, mám obavy ze stejného přístupu, lékaři často slouží na obou místech. Jak v takovéto situaci postupovat? Koho nejdříve kontaktovat? Děkuji, s pozdravem a přáním hezkého dne
FN
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel s Vámi musíme souhlasit, že stále u ambulantních porodů dochází k porušování práv rodiček a dětí. K této otázce se právě vyjádřil v jednom z našich případů Krajský soud v Brně, podle kterého v případě, kdy dítě nejeví žádné znaky poruchy zdraví, pak pouhá hypotetická možnost zhoršení stavu nepostačuje k vynucení hospitalizace v rozporu s přáním rodičů. V takovém případě si zdravotníci mohou nechat podepsat negativní revers - informovaný nesouhlas s dalším poskytováním péče, ale nemohou si vynucovat hospitalizaci.
Ve Vaší situaci je tedy možné zvolit jednu z následujících možností:
- Předem zdravotníky upozorníte na to, že chcete ambulantní porod a toto přání jim předáte v prokazatelné písemné podobě v porodním plánu a též to připíšete do přijímacích dokumentů (souhlasu s hospitalizací). Je zde však riziko, že pokud zdravotníci budou znát Váš úmysl předem, tak po porodu budou hledat nějakou zámitku, aby odůvodnili, proč není možné propuštění dítěte.
- Předem zdravotníky na nic neupozorníte a po porodu počkáte na to, až dítě bude vyšetřeno. Pokud bude shledáno, že je dítě v pořádku, pak teprve oznámíte, že s dítětem opouštíte porodnici.
V obou případech Vám doporučujeme mít s sebou nějakou osobu blízkou jako doprovod, aby se Vám Vaše přání lépe prosazovalo a aby Vám někdo pomáhal při komunikaci se zdravotníky.
V případě, že zdravotníci budou přesto propuštění dítěte do domácí péče odmítat a Vy se rozhodnete opustit s dítětem porodnici i bez jejich svolení, je zde riziko, že budou kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dětí s tvrzením, že dítě je ohroženo na zdraví a životě. Úřad by pak mohl dát k soudu návrh na vydání předběžného opatření k převozu dítěte zpět do nemocnice. Je proto dobré zvážit, zda před porodem kontaktovat tento úřad podle místa Vašeho bydliště a oznámit úředníkům svůj úmysl po porodu - tedy, že pokud dítě bude zdravé, že plánujete opustit porodnici a pečovat o dítě doma - a zároveň je ujistit, že zajistíte péči zvoleným pediatrem. Také by bylo dobré zdůraznit, že v případě, kdy by se u dítěte vyskytla nějaká komplikace, tak se nebráníte ani hospitalizaci, ani lékařské péči. Orgán sociálně-právní ochrany dětí by tak již měl v době porodu o Vás informace o tom, že neohrožujete dítě, ale jde o Vaši volbu jiného způsobu péče, pak by jistě byl i zdrženlivější při případné žádosti nemocnice o navrácení dítěte do nemocniční péče.
V případě, že dítě sice nebude mít žádné komplikace, přesto dojde ze strany zdravotníků k manipulaci či zastrašování (např. hrozbou přivolání policie) a Vy se tedy nesvobodně z důvodu přejítí vyostřenému konfliktu rozhodnete podrobit se s dítětem hospitalizaci, můžete věc řešit následně právní cestou. Můžete dát podnět příslušnému okresnímu soudu k přezkoumání nedobrovolné hospitalizace, ale též trestní oznámení pro omezování osobní svobody. Především, a to je nejvhodnější cesta, můžete podat nejdříve stížnost k vedení nemocnice s požadavkem na omluvu a finanční satisfakci a v případě neúspěchu pak podat na nemocnici žalobu na ochranu osobnosti za nezákonné omezení osobní svobody a rodičovských práv.
Vaše Férová nemocnice
3.10.2011