Nároky na dávky u rodičky dosud žijící v Irsku

Dobrý den, žiji a pracuji legálně pátým rokem v Irsku. Momentálně jsem těhotná, ale chtěla bych se vrátit do ČR, kde bych také chtěla porodit a nějakou dobu zůstat žít. Chtěla jsem se zeptat, jak by to v mém případě bylo s mateřskou dovolenou a peněžní podporou. S přítelem nejsme oddáni. Děkuji.

podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou definovány v § 32 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. O mateřskou je potřeba zažádat, žádost pak musí být potvrzena ošetřujícím gynekologem.

Pro přiznání nároku na mateřskou je zapotřebí splňovat dvě podmínky. Za prvé musíte mít účast na nemocenském pojištění a za druhé musí Vaše účast na pojištění trvat alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V případě ale, že takové podmínky nesplňujete, je pro jejich splnění možné započíst doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství tak není ze zákona automatický.

Naopak je tomu však u rodičovského příspěvku. Ten jako dávka státní sociální podpory náleží každému rodiči, který osobně celodenně a řádně pečuje o dítě do 2, 3, 4 let věku, popř. 7 nebo 10 let věku u dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého. Ve Vašem případě je ale pro přiznání nároku na rodičovský příspěvek nutné mít na území ČR trvalý pobyt.

Výše příspěvku pak může být různá. Ovšem pro nárok na rodičovský příspěvek ve zvýšené nebo základní výměře je nutno splnit podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství. V případě nedostatku takové podmínky by Vám náležel rodičovský příspěvek ve snížené výměře, tj. 3.800 Kč, nebo v nižší výměře, tj. 3.000 Kč.

Více informací naleznete například na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Domníváme se, že pro Vás bude nejvhodnější si zjistit, zda Vám nevzniká nárok na nějaké dávky i v Irsku.

1.5.2010