Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nárok na mateřskou

Dobry den, chtela bych se zeptat, mam takovy problem, tedy spise co se tyce po pracovni strance. Jsem vedena od listopadu 09 na uradu prace a stale nemam zamestnani, ted jsem ve 4. mesici tehotenstvi. Jsem svobodna, 21 let, ale pritele mam. Je nejaka moznost dostat materskou? Nebo jine vyhody? Jako je socialka? Ted se chceme stehovat, bohuzel i mam na sebe nejake dluhy. Mam moznost jit na hlavni pracovni pomer, ale ktery by byl psany nejdriv zacatkem dubna. Nevim, zda-li je lepsi zustat na pracaku nebo jit na HP necelych 5 mesicu pred porodem.

Odpověď:

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství („mateřskou“) musíte splnit dvě podmínky:

1. Účastnit se nemocenského pojištění v době vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste na úřadu práce, nemocenské pojištění neplatíte. Tuto podmínku byste tedy mohla splnit jen nástupem do zmiňovaného zaměstnání.

2. Druhou podmínkou je účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dnů ve dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou (tedy 8 až 6 týdnů před předpokládaným datem porodu). Splnění této podmínky z Vašeho dotazu nemůžu posoudit. Musíte si tedy sama zjistit, kolik dní jste byla zaměstnaná (počítají se i soboty, neděle a svátky) a to v období dvou let před nástupem na mateřskou. Nástup do nového zaměstnání by tedy mohl být potřeba i pro splnění této podmínky, pokud byste potřebný počet dnů účasti na pojištění nesplňovala.

Co se týče jiných dávek, je možné požádat o dávky státní sociální podpory. před porodem o příspěvek na bydlení, po porodu o porodné, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě a sociální příplatek. O bližší informace o nároku na dávky ve Vašem případě se obraťte na orgán státní sociální podpory, kterým je úřad práce.

V případě, že by se Vaše příjmy dostaly pod hranici životního (resp. existenčního) minima, mohla byste požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi na pověřeném obecním úřadě.

Vaše Férová nemocnice

17.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS