Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Může si rodička odnést vlastní placentu po porodu?
Přeji pěkný den, ze všeho nejdřív Vám chci poděkovat za vaše rady, které jsou velice užitečné. Ráda bych Vás poprosila o radu. Chystám se na ambulantní porod v XY porodnici. Myslím, že i samotné domluvení porodu bude náročnější, ale i díky Vaším radám si myslím, že to nějak zvládneme. Jedna z věcí, kterou bych ještě chtěla dořešit, je možnost ODNÉST SI VLASTNÍ PLACENTU PO PORODU DOMŮ. Lékaři mluví něco o pohřebním zákoně. Prosím o radu, zda je to možné, a zda to naše zákony umožňují. Děkuji předem za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
Na podobný dotaz jsme již jednou v minulosti odpovídali zde.
Zacházení s placentou po porodu upravuje zákon č.20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu v § 26, odst. 12, který stanoví, že plodové vejce, lůžko nebo těhotenská sliznice se zpopelňují ve spalovně nemocnice nebo v krematoriu, pokud se nepoužijí pro lékařské potřeby. Tím argumentují i lékaři ve Vašem případě. Zmíněné části těla je ale také možné použít pro lékařské potřeby s písemným souhlasem matky. Zde je vidět určitá mezera v zákoně. Zákonodárce se snaží danou úpravou chránit matku a její osobní údaje, proto je možné zacházet s placentou pro lékařské účely jen po jejím předchozím souhlasu. Pokud se placenta nepoužije pro lékařské účely, musí se podle zákona zpopelnit. Chybí úprava ještě třetí možnosti, v případě, že si matka chce placentu ponechat. Posledně jmenovaná možnost není upravena ani s ohledem na stále častější porody doma, kdy rodička prakticky ani nemůže placentu nikam odevzdávat.
Placenta je součástí těla matky podobně jako třeba zuby nebo vlasy. Je zcela běžné, že pacientovi je ponechán ,,na památku‘‘ zub po vytržení u zubaře, podobně si pacienti ponechávají vyoperované žlučníkové kameny. Byla to součást jejich těla, o které mají právo svobodně rozhodnout. Teprve v okamžiku, kdy o zmíněné části nejeví zájem, rozhodne zdravotnické zařízení, jak s nimi naloží. Stejný příměr bychom použili i pro nakládání s placentou. Pokud tedy nehrozí riziko infekce a můžete si placentu odnést po porodu neodkladně, nemělo by Vám být bráněno.
Výše uvedené je náš právní názor, nakonec asi bude záležet na lékařích, zda Vám požadavek umožní. Některé nemocnice odběr placenty již umožňují, můžete se případně informovat i u jiných zdravotnických zařízení. Možností také je, nechat zapsat předem do lékařského protokolu Vaše přání. Podle Úmluvy o biomedicíně je třeba brát na dříve vyslovená přání pacienta zřetel, a Vy byste se mohla poté i bránit při jeho nedodržení ze strany lékařů
Vaše Férová nemocnice
20.4.2010