Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Lékařka odmítá vystavit těhotenský průkaz
Dobrý den, poraďte co mohu dělat, pokud jsem již viděla na ultrazvuku své miminko a lékařka mi odmítá vystavit průkazku těhotné, vrhá to na mne špatné světlo, manžel mi nechce skoro věřit těhotenství. Bojím se, protože lékařka nedělá testy na Dawnův syndrom, po jejím vyšetření tzv. plastovými kleštěmi mne pálila pochva a měla jsem výtok. Navíc mám strach, aby mne nenahlásila pro neoznámení těhotenství, protože přesně to může udělat, když mi odmítla vystavit těhotenskou průkazku, mám změnit lékaře?
Odpověď:
Dobrý den,
nevíme, proč Vám lékařka nechce vystavit těhotenský průkaz. Možná si to lze vysvětlit tak, že někteří lékaři průkaz vystavují až později, kdy už není tak velké riziko samovolného potratu jako na začátku těhotenství. Pokud Vám lékařka nevystavila přímo průkaz, jistě však zjištěné těhotenství zaznamenala do zdravotnické dokumentace, můžete si tedy vyžádat kopii nebo výpis z dokumentace a tak mít nějaký doklad o zjištěném těhotenství.
Co se týče testů na Downův syndrom, tak si nejsme jisti, který test máte konkrétně na mysli a zda se dělá všem rodičkám, nebo jen rizikovým skupinám. Každopádně na stránkách České gynekologicko-porodnické společnosti najdete doporučený postup – zásady dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství. Zde je seznam všech doporučených vyšetření, které by měl každý gynekolog těhotným nabídnout, aby byla dodržena péče v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy, jinak by se mohlo jednat minimálně o neetické jednání lékařky. Vaše gynekologické problémy po vyšetření byste měla lékařce oznámit a zeptat se, jestli existuje jiné alternativní řešení, pokud Vám tento způsob vyšetřování působí potíže.
Co se týče nahlášení pro neoznámení těhotenství, tak to opravdu nemusíte mít strach, protože nic takového neexistuje. Těhotenství je věc těhotné ženy a nikomu nic do toho není, nejste povinna své těhotenství nikomu oznamovat, dokonce ani zaměstnavateli ne (alespoň dokud neodcházíte na mateřskou). Těhotná žena dokonce ani nemá povinnost chodit ke gynekologovi na prohlídky, je to její právo, nikoliv povinnost.
Pokud s lékařskou nejste spokojena, zkuste si s ní o tom nejdřív promluvit, třeba spolu naleznete řešení každého Vašeho problému a chyba dosud byla spíš v komunikaci. Pokud to ale nepomůže, tak samozřejmě můžete i změnit lékaře. Toto právo máte jednou za 3 měsíce.
Vaše Férová nemocnice
4.6.2010