Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Komplikovaný porod s následky a možná odpovědnost porodnice

Dobrý den, v únoru tohoto roku jsem porodila ve 41. týdnu těhotenství dítě. Protože manžel i já jsme vysocí, doporučoval můj gynekolog indukci před termínem porodu. Bohužel porodník tvrdil, že je to rizikové, že "to porodíme ". Pro upřesnění - oba jsme zdraví, těhotenství bylo bezproblémové, byla jsem prvorodička, 31 let, poslední odhad plodu byl 5,2 kg. Při porodu se zjistila zkalená plodová voda, 3x obtočený pupečník kolem krku plodu, byl mi proveden 2x nástřih hráze, aplikace oxytocinu, "skákání po břichu". Přesto se dítě narodilo s Apgar skore 2. Po porodu bylo okamžitě převezeno na dětskou JIP, kde 14 dní bojovalo o život, díky bohu úspěšně a holčička je zdravá a bez následků. Po proběhlém porodu jsem inkontinentní. Mohu požadovat po porodnici odškodnění za psychickou a zdravotní újmu? Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

odkazujeme Vás na již zodpovězené dotazy, ve kterých je vysvětlen doporučený postup při podezření, že personál nemocnice zanedbal péči a způsobil tím škodu na zdraví, např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

I když Vám byla během porodu způsobena újma na zdraví (inkontinence patrně jako důsledek dvojitého nástřihu), neznamená to automaticky odpovědnost nemocnice. Pokud jste byla řádně poučena o zákrocích včetně jejich rizik a dala k nim souhlas, případně pokud personál během porodu jednal v krajní nouzi k záchraně života či zdraví Vašeho a Vašeho dítěte, protože už si nemohl vyžádat Váš souhlas, patrně nemocnice nebude za následky na Vašem zdraví odpovědná.

Více o odpovědnosti nemocnice se dozvíte v části našich stránek Soudní řešení a často kladených otázkách.

Předpokladem pro náhradu škody na zdraví je protiprávní jednání (pochybení personálu, zákrok nebyl proveden v souladu s profesními standardy) a vznik újmy v důsledku právě tohoto protiprávního jednání. Jestli zákrok byl proveden v souladu s profesními standardy se neposuzuje až podle následného výsledku. Tedy  jinými slovy - pokud vznikla újma na zdraví (např. inkontinence), neznamená to automaticky, že lékaři pochybili. Naopak by se zkoumalo, jak měli vyhodnotit porod před jeho začátkem na základě vyšetření a zda by v jejich situaci stejně postupoval jakýkoli jiný lékař. To by mělo být předmětem znaleckého zkoumání. V případě nároku na náhradu imateriální újmy by mohla být větší šance na úspěch, protože není třeba prokazovat zavinění lékařů (nedbalost), stačí prokázat, že jednáním lékařů vznikla újma.

Doporučujeme pokusit se o mimosoudní dohodu, případně mediaci se zdravotnickým zařízením, během které je možné najít řešení uspokojivé pro obě strany. Svůj nárok na náhradu škody a imateriální újmy můžete opřít o případný znalecký posudek nebo posudek lékaře z oboru. Pokud byste byla neúspěšná a přesto byste se domnívala, že Vám byla způsobena jednáním lékařů újma, bylo by nutné se obrátit na soud. V takovém případě budete potřebovat advokáta, který se specializuje na medicínské právo. Advokát Vám může být nápomocen už během mimosoudního jednání s nemocnicí. Při uplatnění nároku u soudu je třeba pohlídat si promlčecí lhůty, při pozdním uplatnění nároku budete neúspěšná.

Vaše Férová nemocnice

22.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS