Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Jaké dávky může pobírat matka před a po porodu?
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat a poprosit o radu. O jaké dávky mám požádat úřad v těhotenství a až se miminko narodí? Je mi 18 let, jsem studentka a SŠ mi přeruší školu v dubnu, 5 let budu mít na dokončení maturity. Jsem svobodná, ale mám přítele. Jaké má on nároky? Slyšela jsem, že i otec dítěte může žádat o přídavky na miminko. Ještě jsem zaslechla něco o tom, že když v rodině mám maminku, která také pobírá dávky, tak máme více možností. Pobírá na ročního chlapečka a teď je opět těhotná, ve 20. týdnu. Chceme bydlet ve vlastním pronájmu do 10tis. i s poplatky, kde budeme mít oba trvalé bydliště. On má v průměru 14tis. měsíčně. Nevím o co vše žádat? Rodičovský příspěvek, Sociální příplatek, Zdravotní příspěvek, Porodné, Příspěvek na bydlení, PPM, Přídavek na dítě, Životní minimum?
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě přichází v úvahu více druhů dávek. Především se jedná o dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče a peněžitá pomoc v mateřství. Dávky sociální péče jsou poskytovány sociálně slabým občanům, jejichž životní potřeby nejsou dostatečně zabezpečeny příjmy z pracovní činnosti, dávkami důchodového či nemocenského pojištění, popřípadě jinými dávkami. Tyto dávky upravuje zákon o sociálním zabezpečení. Předpokládáme, že se na Vaši situaci vztahovat nebudou a proto se jim dále věnovat nebudeme. Dávky sociální péče poskytují největší měrou obce. Jinak je tomu s dávkami státní sociální podpory (to jsou většinou ty dávky, které uvádíte v dotazu).
Porodné je dávkou, která vzniká matce za účelem jednorázového pokrytí nákladů spojených s narozením dítěte. Jeho výše činí 13 000 Kč na každé narozené dítě. Otec má na tuto dávku nárok pouze v případě, že by matka zemřela a porodné jí nebylo vyplaceno.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která se váže na podmínku splnění účasti na nemocenském pojištění. Nárok na tuto dávku mají pojištěnky, které byly účastny pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Do doby pojištění se za určitých podmínek započítává i studium na střední či vysoké škole. Toto studium ovšem musí být úspěšně dokončeno. Není to tedy Váš případ a nárok na PPM tedy pravděpodobně mít nebudete.
Naopak nárok na rodičovský příspěvek vzniká vždy. Tento příspěvek čerpá rodič, který se nepřetržitě stará o dítě. Je tedy poskytován matce, ale může jej pobírat i otec. (vždy pouze jeden). Nárok vzniká po porodu.
Sociální příplatek se poskytuje rodinám s nízkými příjmy. Rodinám, jejichž celkový příjem je nižší než dvojnásobek životního minima rodiny.
Příspěvek na bydlení se poskytuje rovněž rodinám s nízkými příjmy. A to tak, že se poskytne rodinám, jimž k pokrytí nákladů na bydlení nestačí 30% měsíčních příjmů a zároveň je těchto 30 % nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Dle životního minima se poskytuje i příspěvek na dítě. A to rodinám jejichž společný příjem nedosahuje 2,4 násobku životního minima.
Výši životního minima nalezneme v zákoně o životním a existenčním minimu. Jeho výše pro rodinu se vypočte dle jednotlivých výší životního minima společně vyživovaných osob. Ty budou činit: pro prvního rodiče 2880 Kč, pro druhého 2600 a dítě do věku 6 let 1600. Společná výše životního minima rodiny činí tedy 7080 Kč
Místem, kde můžete žádat o veškeré dávky státní sociální podpory je úřad práce příslušný dle Vašeho bydliště.
Informace o výši jednotlivých dávek naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
10.1.2010