Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak řešit, když práce ohrožuje těhotenství ženy?

Dobrý den, jsem v devátém týdnu těhotenství. Pracuji jako veterinární sesta s rtg, chemikáliemi, pytlema granulí a často zvířata nosíme i pomáháme velkým ochrnutým psům ven. Můj zaměstnavatel mě nemůže převelit na jiné pracoviště, recepci nemáme, ani na jiný post. Gynekolog mi řekl, že těhotenství není nemoc, tudíž mi nemůže psát neschopenku, zaměstnavatel by mě uvolnil z práce okamžitě. Nakonec jsem se cítila, jako když jsem něco provedla, když mi tedy neschopenku po několika dnech telefonátů napsal. Napsal mi ji tedy i s vycházkami dopoledne 2 hodiny odpoledne 4 hodiny. Můžete mi prosím poradit, kde nastala chyba a kam tedy patří holky, které jsou sice v pořádku, ale můžou svou prací riskovat zdraví svého dítěte?

Odpověď:

Dobrý den,

dočasná pracovní neschopnost je definována v zákoně o nemocenském pojištění jako stav, kdy pojištěnec pro poruchu zdraví nebo jiné v zákoně uvedené důvody (ústavní a lázeňská péče, doprovod nezletilého dítěte při hospitalizaci) není schopen nadále vykonávat svou práci. Lékař podle zákona rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti v případě nemoci nebo úrazu pojištěnce. Lékař má tedy pravdu a neměl by vystavovat neschopenku zdravé těhotné. Neschopenku by měl správně vystavit jen ze zdravotních důvodů, kdy se jedná o rizikové těhotenství.

V případě, kdy je těhotná žena zdravá, ale druh vykonávané práce je z nějakého důvodu nevhodný v těhotenství (např. chemické výpary, zvedání těžkých břemen), řešením je posudek o zdravotní nezpůsobilosti k výkonu práce, konkrétně posudek, podle kterého práce ohrožuje těhotenství ženy. Takový posudek je oprávněn vydat závodní lékař a pokud zaměstnavatel závodního lékaře nemá, tak ošetřující lékař těhotné ženy.

Na základě tohoto posudku je zaměstnavatel povinen převést zaměstnankyni na jinou práci na základě § 41 odst. 1 písm. c) zákoníku práce. V případě, že převedením na jinou práci se jí sníží výdělek, vznikne jí nárok na vyrovnávací příspěvek z nemocenského pojištění.

Pokud zaměstnavatel nemá pro zaměstnankyni jinou vhodnou práci, na kterou by ji převedl, je to jiná překážka na straně zaměstnavatele (podle § 208 zákoníku práce) a zaměstnankyně by měla mít nárok na náhradu mzdy ve výši předchozího průměrného výdělku.

V praxi se však Vámi popsaná situace často řeší institutem dočasné pracovní neschopnosti, ačkoli zákonná definice na tyto případy výslovně nedopadá.

Co se týče vycházek, tak odkazujeme na již zodpovězený dotaz.

Vaše Férová nemocnice

6.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS