Dávky při rizikovém těhotenství

Dobrý den, dostala jsem se do složité situace. Dcera se narodila v březnu 2006, měla jsem rizikové těhotenství a pobírala nemocenskou pen. pomoc v mateřstvi PPM a následně rod. příspěvek cca 3600,- Kč, pak to vláda koncem roku 2007 zvýšila na cca 7600,- Kč. Od 1. 1. 2008 politici vymysleli nové čerpání rod. příspěvku, a to na tři různé varianty čerpání. Dcera byla 1. 1. 2008 starší 21 měsíců a já neměla možnost výběru a zůstala mi mateřská dovolená do jejích 4 let (do 3let 7800,- a od 3 do 4 let za 3800,- Kč). Na tom by nebylo nic divného až do doby, kdy jsem v lednu 2010 nastoupila do práce ke svému zaměstnavateli a po měsíci nastoupila na rizikově těhotenství. Za únor a březen my vyplatili 1305,- Kč nemocenskou a odůvodnili to tím, že 3 roky jsem byla vedená u svého zaměstnavatele a 4. poslední rok na neplaceném volnu. Nikdo nebyl schopen odpovědět, kdo za mě ten poslední rok měl platit soc. pojištění. Nemám nárok ani na PPM a 29,- Kč nemocenské na den je sprostý. Cítím se podvedena a ráda bych se pokusila tuto díru v zákonu obhájit. Dík za odpověď. M.

je nám líto, že Vám nemůžeme odpovědět, ale na poradenství ohledně sociálních dávek se bohužel nespecializujeme. Dříve jsme se pokoušeli zodpovídat i tyto dotazy, ale kvůli přetížení poradny už to není možné. Odkážeme Vás na jinou poradnu, kde se touto problematikou přímo zabývají – poradna Aperio. Zároveň se omluváme za opožděnou odpověď.

6.5.2010