Novou operaci vadných prsních implantátů PIP budou mít pacientky zadarmo - zaplatí ji pojišťovna. I zde však platí určitá…" /> Výměnu vadných prsních implantátů uhradí pojišťovna | Aktuality

22.2.2012Výměnu vadných prsních implantátů uhradí pojišťovna

Novou operaci vadných prsních implantátů PIP budou mít pacientky zadarmo - zaplatí ji pojišťovna. I zde však platí určitá pravidla. V případě, že původní operaci provedli lékaři kvůli rakovině prsu pacientky nebo její vrozené vadě, uhradí pojišťovna nejen samotnou operaci, ale také nový implantát. Ten si však budou muset zaplatit pacientky, které si jej nechaly voperovat z estetických důvodů; pojišťovna uhradí pouze operaci. Toto stanovisko vyplývá z oficiálního vyjádření Ministerstva zdravotnictví vydaného minulý týden.

Kde mohou pacientky novou operaci podstoupit? Nejjednodušší je obrátit se přímo na nemocnici, která jí původní operaci provedla. Jestliže pacientka požádá o operaci v jiné nemocnici, bude ji muset schválit revizní lékař pojišťovny. Pokud ji neodsouhlasí, bude si pacientka muset operaci nejprve zaplatit sama. Teprve poté bude moci vyžadovat náhradu nákladů po původní nemocnici.

Jak jsme již před měsícem informovali, jedná se podle občanského zákoníku o takzvanou objektivní odpovědnost, které se nemocnice nemohou zprostit. Pacientky s vadnými implantáty mají proto právo na novou operaci vždy. Některé nemocnice nyní samy vybízejí pacientky, aby si u nich zdarma nechaly implantáty vyměnit; jednou z nich je například vinohradská nemocnice v Praze.

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k hrazení operací vadných prsních implantátů si můžete přečíst zde.

zpět na přehled aktualit