otevřený dopis ministryni zdravotnictví a odborným společnostem…" /> Porodní asistentky kritizují připravované vyhlášky, které brání porodům mimo porodnice | Aktuality
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

16.7.2009Porodní asistentky kritizují připravované vyhlášky, které brání porodům mimo porodnice

Představitelka Porodního domu U čápa Zuzana Štromerová poslala minulý týden otevřený dopis ministryni zdravotnictví a odborným společnostem kvůli nově připravované vyhlášce o minimálních požadavcích na zdravotnická zařízení. Tento jediný porodní dům v ČR už léta „bojuje“ s úřady o registraci na provádění porodů za pomoci porodních asistentek. Ve věci nedávno rozhodl soud a podle něj je zamítavé rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví nezákonné. Nyní však ministerstvo připravuje nové vyhlášky, které má situaci samostatným porodním asistentkám zkomplikovat.

Ve vyhláškách jsou totiž navrženy personální, technické a věcné požadavky pro pracoviště samostatné porodní asistentky, které by prakticky znamenaly, že se nebude jednat o porodní dům, ale o porodnici s veškerým vybavením pro komplikované případy. Například je požadována přítomnost ženského i dětského lékaře do 5 minut.

Samostatné porodní asistentky kritizují navrhované vyhlášky hned z několika pohledů:

  • stanovené podmínky znemožní činnost soukromých porodních asistentek, které v současné době poskytují pomoc stále většímu počtu žen i během porodu,
  • zdravé ženy nenajdou porodní asistentku a svěří se do péče dulám – nezdravotníkům,
  • pokud se zdravé ženy, které by jinak volily péči samostatné porodní asistentky, budou muset podrobit porodnické péči v lůžkovém zařízení, mohou to chápat jako deprimující povinnost, která může vyústit až v psychické poporodní trauma v důsledku negativního zážitku během porodu.

Porodní asistentky upozorňují na situaci v zahraničí, kde je péče samostatných porodních asistentek v porodních domech nebo v domácnosti žen součástí zdravotnické péče. Upozorňují, že požadavky ve vyhláškách jsou odtrženy od reality a sestavovali je lidé, kteří nemají zkušenosti s porodnickou péčí v komunitním prostředí. Odkazují na zahraniční studie, které se zabývají bezpečností porodů mimo porodnice. Samostatné porodní asistentky, které mají skutečné a aktuální zkušenosti s péčí o ženy mimo porodnice, žádají, aby byly přizvány k tvorbě předpisů, které se jich týkají.

 
zpět na přehled aktualit
 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS