6.11.2008Olomoucký soud vzkazuje: „Poškození, hlídejte si lhůty!“
Ve středu 5. listopadu se Vrchní soud v Olomouci zabýval odvoláním ostravské nemocnice proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten v říjnu loňského roku rozhodl, že Ivetě Červeňákové, kterou lékaři bez jejího souhlasu sterilizovali, náleží finanční náhrada za způsobenou fyzickou a psychickou újmu ve výši půl milionu korun a omluva. Soudce Otakar Pochmon označil zásah, provedený na matce dvou dětí, která se od té doby čtyřikrát neúspěšně pokusila o umělé oplodnění, za nezvratitelný. K nezákonnému zákroku došlo v červenci 1997 v Městské nemocnici v Ostravě.
Vrchní soud v Olomouci nyní v roli odvolacího soudu protiprávnost sterilizace potvrdil, nárok paní Červeňákové na odškodnění však označil za promlčený. A to i přesto, že Nejvyšší soud v roce 2003 a opakovaně v roce 2007 rozhodl, že nárok na finanční kompenzaci za zásah do ochrany osobnosti se nepromlčuje. Důvodem pro odlišné stanovisko olomouckého soudu je skutečnost, že na začátku tohoto roku byl v „zelené sbírce“ nejvýznamnějších rozhodnutí Nejvyššího soudu publikován starší rozsudek Vrchního soudu v Olomouci, který naopak říká, že nárok na finanční kompenzaci promlčitelný je.
Právníci Ligy lidských práv věří, že v tomto případě má paní Červeňáková ještě šanci peněžitou satisfakci získat. V její prospěch by mohla hrát zásada předvídatelnosti rozhodování soudů. V době rozhodování krajského soudu totiž Nejvyšší soud opakovaně potvrdil nepromlčitelnost obdobných nároků a rozhodnutí publikované později v „zelené sbírce“ by se nemělo aplikovat zpětně. Do budoucna lze však očekávat, že soudy budou tříletou promlčecí lhůtu respektovat. Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že do jejich osobnostních práv bylo zasaženo, by tedy řešení své situace neměli odkládat. Pokud se jim nepodaří se s viníkem dohodnout, měli by se do tří let obrátit na soud.