Jak informovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), během zasedání parlamentu 24. února 2009 zástupce maďarského ministerstva práce a…" /> Maďarsko odškodní protiprávně sterilizovanou ženu | Aktuality
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

21.3.2009Maďarsko odškodní protiprávně sterilizovanou ženu

Jak informovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), během zasedání parlamentu 24. února 2009 zástupce maďarského ministerstva práce a sociálních věcí prohlásil, že ministerstvo poskytne odškodnění paní A. S., romské ženě, která byla bez svého informovaného souhlasu sterilizována v roce 2001.

Paní A. S. podala proti nemocnici žalobu již v roce 2001. Odvolací soud potvrdil, že k zákroku nebyl dán informovaný souhlas paní A. S., přesto ji nepřiznal odškodnění s tím, že neprokázala, že by ji vznikla újma. V roce 2004 se paní obrátila se stížností na Výbor pro odstranění diskriminace žen. V srpnu 2006 Výbor konstatoval, že Maďarsko porušilo Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen a doporučil maďarské vládě, aby paní A. S. byla přiměřeně odškodněna. O rok později pak Výbor vyjádřil své politování nad tím, že maďarská vláda jeho doporučení nerespektuje.

V roce 2008 byl novelizován zákon o ochraně veřejného zdraví, aby bylo zajištěno, že pacientovi jsou v rámci procesu informovaného souhlasu předány potřebné informace. Teprve až nyní ale Maďarsko našlo odvahu také k tomu, aby oficiálně deklarovalo, že sterilizovanou ženu odškodní. Také některé protiprávně sterilizované české ženy se pravděpodobně obrátí, na mezinárodní orgány s žádostí o odškodnění z toho důvodu, že domácí soudy jim odmítají přiznat satisfakci za újmu, která jim byla způsobena. Záleží také na tom, jak se k věci postaví nový ministr pro lidská práva, který tento problém v jednom ze svých úvodních prohlášení již zmínil.

 
zpět na přehled aktualit
 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS