Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

19.12.2008Jak získávat informovaný souhlas pacientů v praxi

Na našich stránkách nově zpřístupňujeme praktický manuál, který v roce 2007 připravili právníci Michaela Kopalová a Robert Cholenský. Jeho cílem je usnadnit zdravotníkům rozhodování v obtížných situacích, které s sebou každodenní praxe v nemocnicích přináší.

K vytvoření této publikace vedly opakované podněty ze strany zdravotnických pracovníků, kteří se na Ligu lidských práv obracejí. Při vyplňování jednotlivých mezer v zákonné úpravě se autoři nechali inspirovat pravidly v jiných, zejména evropských zemích, která se v tamní praxi osvědčila. Manuál vznikl v rámci spolupráce Ligy lidských práv s fakultními nemocnicemi v Olomouci, Ostravě, Brně, Nemocnicí Blansko a Slezskou nemocnicí v Opavě.

JUDr. Ing. Lukáš Prudil, Ph.D. z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve svém posudku k publikaci uvádí: „Autoři manuálu vhodně kombinují standardy informovaných souhlasů běžné v evropských zemích s jejich odrazem v českých obecně závazných právních předpisech … Práci pokládám za kvalitní a velmi vhodnou pro praktické využití."

Manuál "Jak získávat informovaný souhlas pacientů" je ke stažení zde.

 
zpět na přehled aktualit
 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS