Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

15.12.2008Jak přispět k uskutečnění práva na život v komunitě

Co můžeme udělat pro to, aby lidé s postižením nemuseli žít ve velkých institucích a aby místo toho mohli žít v běžném prostředí jako ostatní? Manuál, který by měl pomoci tuto otázku zodpovědět, vydala Evropská koalice pro život v komunitě (European Coalition for Cummunity Living, ECCL). Tento materiál přichází s myšlenkami, jak povzbudit rozvoj sociálních služeb v komunitě a podpořit proces deinstitucionalizace. Je primárně zaměřen na země střední Evropy.

Podle článku 19 Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením mají všichni lidé se zdravotním postižením právo žít v komunitě. Přesto je v Evropě podle posledních průzkumů stále více než 1,2 milionu lidí s postižením (včetně dětí), kteří dlouhodobě žijí v ústavech izolováni od zbytku společnosti. Státy by měly podniknout kroky k rozšíření služeb v komunitě jako alternativ k péči v ústavech.

Manuál ECCL obsahuje informace o úspěšných iniciativách v Evropě, jako byl lobbying za přímé platby ve Spojeném království, zřízení skupin sebeobhájců v Chorvatsku, nebo pilotní program osobní asistence v Norsku.

 
zpět na přehled aktualit
 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS