Manželka chce svého manžela zbavit svéprávnosti

Dobrý den, syn měl před 3 lety autonehodu, úraz hlavy a následně na to dostal plný inval. důchod - těžký posttraumatický syndrom. Nyní je celkově v dobrém stavu, jen více spí. Bohužel už před úrazem měl velké neshody se svou manželkou, chtěl se rozvést. Jeho žena je vysoce konfliktní typ, sama její rodina jí doporučila léčbu u psychologa. Nyní už to syn doma nechtěl snášet, odstěhoval se (vzal si pouze osobní doklady a pár věcí na oblečení, vše ostatní chce nechat v bytě manželce, jen ji už nechce dál vidět a chce se rozvést). Bohužel jeho žena mu začala vyhrožovat zbavením svépravnosti, přijela za ním s policií, ti ho chtěli vidět a pak zase odjeli. Ona držela v ruce jeho lékařské zprávy a řvala, že ho nechá zbavit svépravnosti. Syn byl u svého lékaře-psychiatra a ten ho informoval o tom, že tam manželka a její matka neustále volají a chtějí aby mu byl odebrám ŘP a byl zbaven svépravnosti. Prosím: na základě čeho, nebo jestli vůbec mají právo ho takto vydírat a té svépravnosti ho zbavit. Jeho psychiatr ho při návštěvách schledal vždy v dobrém stavu. Moc děkuji, poraďte, jak se bránit takovému nátlaku hysterické manželky, děkuji.

především Váš syn by měl u všech svých ošetřujících lékařů podepsat záznam, že zakazuje, aby jeho manželce byly poskytovány jakékoli informace o jeho zdravotním stavu. V každém případě i bez toho lékaři nejsou oprávněni manželce bez výslovného souhlasu pacienta poskytnout jakoukoli informaci, ani to, zda se stále léčí apod. Jen v případě, že by se pacient dostal do stavu, kdy by nemohl určit osoby, které mají právo na přístup k informacím o jeho zdravotním stavu - například by byl v bezvědomí, pak má nárok ze zákona manželka jako osoba blízká na informace. To je ale možné předem zakázat, jak uvádíme výše.

Bohužel nemůžete manželce Vašeho syna zakázat, aby volala policii nebo aby podala podnět soudu ke zbavení právní způsobilosti Vašeho syna. Můžete ale podat návrh na přestupkové řízení, protože její jednání může být přestupkem proti občanskému soužití. Pokud by skutečně podala podnět na zbavení Vašeho syna způsobilosti, pak by soud o tomto nemohl rozhodnout bez dalšího a rovnou Vašeho syna způsobilosti zbavit. Musel by ho vyslechnout, nechat  udělat znalecký posudek, Vy byste (rodiče) mohli svědecky doložit, že syn je v pořádku a že je schopen sám o sobě rozhodovat,  Váš syn by mohl navrhovat další důkazy, například předložit lékařské zprávy a vyjádření apod. Více informací o zbavování způsobilosti naleznete v sekci Práva osob s duševní nemocí - omezení/zbavení způsobilosti.

Pokud budete mít další dotazy, tak se na nás klidně znovu obraťte.

7.8.2010