Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Průtahy v řízení o sociálních dávkách ohrožují nemocného

Dobrý den, rád bych Vás požádal o Váš právní názor ohledně níže uvedené sociální problematiky. Již přes rok se léčím s nádorovým onemocněním, jsem převážně invalidní, bez prostředků, stejně jako moje matka, která o mne pečuje, neboť bez její pomoci nemohu ani vstát z postele. V září 2009, kdy nám došly poslední finanční úspory, jsme požádali Humanitní odbor ÚMČ Praha 2 o sociální dávky příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, stejně tak i o příspěvek na péči. S tímto odborem byla od počátku obtížná komunikace, resp. hledali všechny možnosti, jak dávky nepřiznat. Jelikož kvůli mojí invaliditě vázla i komunikace s mojí praktickou lékařkou, která jim pozdě dodala potvrzení o mojí pracovní neschopnosti, zářijovou žádost až v listopadu zamítli. Dávky nedostala ani moje maminka, neboť přestože řádně pečuje o postiženou osobu, nemá na to ještě potvrzení, jelikož úřad dosud (od září) ještě nerozhodl o stupni mého postižení (které u tohoto typu onemocnění je vždy min. II a více). Podali jsme tedy odvolání k Magistrátu hl. m. Prahy a stále čekáme, již 5. měsíc, zcela bez prostředků, včetně prostředků na léky, pobyt v nemocnici aj. Jde mi doslova o život, přesto to úřady nezajímá. Je mi známo, že ještě můžeme podat stížnost na Ministerstvo práce a sociálních věcí, případně zkusit ombudsmana, ovšem to je na další měsíce a tak dlouho nemůžeme bez prostředků přežít. Napadá Vás nějaké řešení, které by umožnilo vyřešit celou kauzu dříve? Zdejší humanitní odbor jedná stále protiprávně. I když jsme mu pro další měsíce doložili veškeré podklady, napsal nám arogantní dopis, že je to nezajímá, jelikož nám žádost v září zamítli a dál to řešit nebudou. To, že jsou povinni ji opakovaně posoudit podle aktuálních podkladů a vydat nové rozhodnutí, vůbec neberou na vědomí. Podle zákona ovšem na jiný úřad jít nemůžeme, jen podle trvalého bydliště. Dokonce na ně ani nemůžeme podat žalobu o náhradu škody, jelikož pro osvobození od soudních poplatků potřebujeme potvrzení o hmotné nouzi, které vydává právě úřad, proti kterému by žaloba směřovala. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme vyrozuměli, že jste v září 2009 úřad MČ Praha 2 žádal jednak o dávky pomoci v hmotné nouzi (o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení), jednak o příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách poskytovaný při péči o nesoběstačnou osobu. Žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi Vám přitom byla zamítnuta, přičemž o odvolání dosud nebylo rozhodnuto, a další žádost s aktualizovanými podklady úřad odmítal přijmout. O žádosti o příspěvku na péči pak ještě nebylo rozhodnuto vůbec.

Pokud jde o žádost o dávky v hmotné nouzi, úřad je skutečně povinen novými žádostmi se zabývat. Je také povinen rozhodnout o odvolání, a to nejpozději do 90 dnů od jeho podání. Pokud se tak nestalo, je možné bránit se postupem proti nečinnosti podle správního řádu, správní žalobou na ochranu proti nečinnosti nebo u veřejného ochránce práv. Více o prostředku ochrany proti nečinnosti v dotazu: Průtahy v řízení o příspěvku na péči.

Pokud jde o příspěvek na péči, o žádosti musí dle informací na webu veřejného ochránce práv úřad rozhodnout do 105 dnů (45 dnů na posouzení zdravotního stavu žadatele a 60 dnů pro samotné rozhodnutí úřadu), pokud nebyla lhůta pro posouzení zdravotního stavu příslušným úřadem prodloužena, o čemž Vám doporučujeme se informovat přímo na tomto úřadě. Pokud byla lhůta překročena, platí zde totéž, co o žádosti o dávky v hmotné nouzi.

Uvádíte, že Vaše situace je velmi naléhavá a vyžaduje co nejrychlejší řešení, pokud však jde o jiné státem poskytované formy pomoci, nabízí se již jen možnost bezúročné půjčky, o níž by opět rozhodoval ÚMČ Praha 2. Můžete se také v době, dokud nebude o dávkách rozhodnouto, obrátit se žádostí o pomoc na neziskové a charitativní organizace, které se zabývají pomocí osobám v nouzi. Případný nesprávný postup úřadu, resp. jeho nečinnost, je skutečně nejvhodnější řešit např. prostřednictvím stížnosti na magistrátu, ministerstvu práce a sociálních věcí, u veřejného ochránce práv (ombudsmana), popř. žalobou proti nečinnosti.

Pokud jde o Vámi zmiňovanou žalobu na náhradu škody, není nám jasné, jaká škoda Vám vznikla. Budete-li se však v této věci nějakým způsobem obracet na soud a podávat žalobu (např. proti nečinnosti úřadu), nemusíte se obávat toho, že byste v důsledku neuznání podmínek hmotné nouze automaticky nebyl osvobozen od soudních poplatků. O osvobození rozhoduje soud, který rozhoduje o žalobě, a to prostřednictvím vlastního formuláře, na němž zaznačíte své příjmy a majetkové poměry.

Vaše Férová nemocnice

7.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS