Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Průtahy v řízení o příspěvku na péči

Dobrý den, mám syna s chromozomálním defektem. Z toho vyplývá několik různých postižení. Stručně jen uvedu těžkou mentální retardaci spojenou s těžkým autismem, celkovou hypotoniii a stenozu plícnice. Ve třech letech mu hodnotili zdravotní stav a dali mu stupeň dvě, s čímž samozřejmě nemohu souhlasit. Odvolali jsme se a věc je teď na ministerstvu s tím, že máme čekat. Dnes je mu pět let a déle čekat již nechceme, co tedy dále, dá se nějak napadnou délka řízení? Chceme celou záležitost dát k soudu, je nejaký pravník ochoten v České republice pracovat zadarmo? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

řízení se zahajuje v okamžiku, kdy návrh na zahájení řízení došel věcně či místně příslušnému orgánu. Jakmile je řízení zahájeno, musí o něm správní orgán rozhodnout bez zbytečného odkladu. Pokud není možné rozhodnout bez zbytečného odkladu, musí správní orgán rozhodnout do 30 dnů. Ve výjimečných případech je možné tuto lhůtu prodloužit až na 60 dní. Pokud je tato lhůta překročena, dochází k průtahům řízení.

Ve Vašem případě se jedná o řízení podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. O příspěvku rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností, o odvolání pak krajský úřad. Stupeň závislosti pro účely odvolacího řízení posuzuje na žádost krajského úřadu ministerstvo.

Proti průtahům je možné podat žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti. Tato žádost se podává k nadřízenému orgánu. Podání musí obsahovat všechny náležitosti uvedené v § 37 správního řádu, je tedy potřeba uvést, kdo žádost podává a komu je určena, čeho se týká, čeho chcete dosáhnout. Pokud je nečinný obecní úřad s rozšířenou působností, návrh se podá ke krajskému úřadu, pokud je nečinný krajský úřad, tak k ministerstvu, pokud ministerstvo, tak se návrh podává přímo ministrovi. Nadřízený orgán může:

  • přikázat nečinnému správnímu orgánu, aby ve stanovené lhůtě učinil potřebná opatření ke zjednání nápravy nebo vydal rozhodnutí,
  • usnesením převzít věc a rozhodnout namísto nečinného správního orgánu,
  • usnesením pověřit jiný správní orgán ve svém správním obvodu vedením řízení, nebo
  • usnesením přiměřeně prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, lze-li důvodně předpokládat, že správní orgán v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí ve věci, a je-li takový postup pro účastníky výhodnější.

Proti nečinnosti je také možné se bránit správní žalobou, k tomu je ale z praktického hlediska potřeba zastoupení advokátem. Pokud si advokáta nemůžete dovolit, bližší informace o Vašich možnostech a vhodném postupu naleznete na webových stránkách Potřebuji právníka.

Vaše Férová nemocnice

9.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS