Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odebrání invalidního důchodu

Dobrý den, jsem 1 a 1/2roku po operaci bederní páteře (spondylolistéza), bolesti mám stejné, jen mohu o něco lépe chodit. Nevydržím dlouho sedět, stát, chodit, nic nosit, díky potížím i s krční páteří jsem ráda, když zvládnu domácnost. K tomu všemu mám ještě únavový syndrom. Včera jsem byla na LPK a byl mi odebrán PID s tím, že mám jít na PÚ, nedostala jsem ani žádný ČID, mám ještě 3 roky do starobního důchodu. Na PÚ se nedostanu, až mi přijde rozhodnutí z Prahy, takže jsem prostě úplně vyřazena z veškerého dění. Mám právo na odvolání, což jistě udělám, ale než se vše vyřeší, tak z čeho mám žít a případně z čeho platit zdravotní pojištění, když odvolání nedopadne dobře. Vím, že mi nemůžete pomoci, ale celý život jsem dřela a teď jsem bez prostředků a mám se pomalu těšit na klidné stáří.

Odpověď:

Dobrý den,

je nám skutečně líto situace, ve které se nacházíte. Určitě bychom Vám doporučili podat námitky proti rozhodnutí o odebrání invalidního důchodu. Námitky můžete podat buď přímo u ČSSZ nebo u OSSZ. Námitky lze podat do třiceti dnů od doby, kdy Vám bylo rozhodnutí oznámeno.

Pokud bude námitkám vyhověno, bude opět přezkoumán Váš zdravotní stav a vydáno rozhodnutí. Podání námitek je však i nezbytným předpokladem, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné později uplatněné správní žaloby, kterou je možné podat do dvou měsíců po rozhodnutí o námitkách.

Bližší informace o postupu při podávání námitek naleznete v obdobném dotazu zde, který jsme v naší poradně řešili.
Pokud jste lhůtu třiceti dnů zmeškala, můžete opětovně zažádat o přiznání invalidního důchodu. Mělo by však dojít ke změně Vašeho zdravotního stavu od doby, kdy o důchodu bylo posledně rozhodováno.

Existuje i několik dalších dávek sociálního zabezpečení, které by mohly Vaši situaci řešit. Jedná se o pomoc v hmotné nouzi, která zahrnuje zejména příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení; bližší informace naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vaše Férová nemocnice

6.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS