Námitky proti rozhodnutí správy sociálního zabezpečení

Dobrý den, prosím, můžete mi poradit? V roce 1993 jsem prodělala operaci bederní páteře, tenkrát jsem žádný důchod nedostala, i když jsem si žádala. Bylo mi řečeno že jsem mladá a že se můj zdravotní stav se časem zlepší. V roce 1997 jsem si požádala znovu o invalidní důchod pro opakovatelné bolesti páteře a dostala jsem částečný. V roce 2008 jsem měla operaci srdce - defekt síňového septa. Od října 2009 jsem na neschopence pro bolesti kolene, kde mi zjistili artrózu III. stupně, na podzim by mi měli měnit kolenní kloub. Zažádala jsem si o plný invalidní důchod, u komise mi bylo řečeno, že od nového roku je jiné posuzování invalidních důchodů, byla jsem přeřazena ze stupně I. do skupiny II. invalidního důchodu. Mělo by smysl se odvolat proti rozhodnutí?

od roku 2010 se skutečně právní úprava invalidních důchodů změnila. Rozlišuje, ne mezi dvěma důchody (plným a částečným), ale mezi třemi stupni invalidních důchodů.

I.    stupeň je od 35 do 49 % snížení pracovní schopnosti
II.    stupeň je od 50 do 69 % snížení pracovní schopnosti
III.    stupeň je od 70 a výše snížené pracovní schopnosti

Z lékařského hlediska bohužel nedokážeme posoudit, zda zařazení do II. stupně invalidity odpovídá Vašemu zdravotnímu stavu a snížení Vaší pracovní schopnosti. Jestli si myslíte (popřípadě pokud máte k dispozici zprávy, názory či posudky lékařů), že Vaše pracovní schopnost je snížená o 70 a víc procent, můžete podat námitky proti rozhodnutí správy sociálního zabezpečení.

Bližší informace o tom, jak podat námitky proti rozhodnutí, kterým jste byla přeřazena do II. stupně invalidity, naleznete v obdobném dotazu, který jsme v naší poradně řešili.

Je však důležité, aby jste brala na vědomí, že v případě, že se rozhodnete podat námitky, tak tyto musí být podány do třiceti dnů ode dne, kdy Vám bylo oznámeno rozhodnutí o přeřazení do II. stupně invalidity.

17.5.2010