Námítky proti rozhodnutí lékařské posudkové komise

Před 2 lety mi byl přiznán ČID (invalidita 40%). Nyní mi byl důchod odebrán, neboť invalidita byla posouzena jen na 30% (přitom můj zdravotní stav zůstal nezměněn). Dodatečně se mi podařilo zjistit, že posudkový lékař vycházel pouze z dokumentace dodané prakt. lékařem + posudku imunologa. Vzhledem k mé chorobě (postvirový únavový syndrom s přetrvávající oslab. imunitou) pravidelně navštěvuji rovněž psychologa a psychiatra. Ti mi sdělili, že posudek mohou vydat pouze na žádost posudkového (nikoli praktického) lékaře. Posudkový lékař si ovšem nic nevyžádal a můj zdravotní stav v této oblasti posoudil pouze na zákadě jediné průběžné zprávy z běžné psych. kontroly, která byla v dokumentaci založena. Pracovnice OSSZ mi pak sděllila, že vyžádání posudku závisí zcela na individ. názoru posudkového lékaře (vyžádané posudky totiž musí OSSZ zaplatit). Nicméně, konkrétně v mém případě mi připadá, že posudkový lékař opomenul zásadní podklady hovořící o chronologickém vývoji nemoci a objektivizující jinak jen subjektivní probl. nemoci (vyčerpanost, snížená výkonnost...). Bylo toto jednání posudkového lékaře v souladu se zakonem? Odebrání ČID pro mne znamená, že přijdu i o práci (prac. místo bylo pouze pro invalidní občany).

posudková komise by při rozhodování měla přihlížet ke všemu, co při posuzováni zdravotního stavu vyšlo najevo, t. z. nejen k odborným lékařským zprávám, ale i ke skutečnostem, které jste uvedla (pokud jste nejaké uváděla) a měla by  se dostatečne seznámit s Vašim zdravotním stavem, aby mohla správně rozhodnout o poklesu pracovní schopnosti.

Jestli se domníváte, že posudek neodpovídá Vašemu zdravotnímu stavu a nebo, že nepřihlédli ke všem zdravotním dokumentům, můžete podat námitky. Blíže o tom jak napsat a formulovat námitky proti rozhodnutí lékařské posudkové komise naleznete zde. Námitky musí být podány do třiceti dnů od rozhodnutí. Absolvování námitkového řízení je nezbytným předpokladem k tomu, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné správní žaloby.

31.3.2010