Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zanedbání povinné péče

Dobrý den, před časem jsem vám posílala dotaz ohledně nemoci mé matky. Byla špatně léčena, měla silné bolesti hlavy, které trvaly několik měsíců, doktorka ji léčila na zablokovanou páteř, na neurologii nic nezjistily, pak byla odvezena do nemocnice. Vrátily ji dementní a nepohyblivou, bez udání diagnózy. Potom jí obvodní lékařka určila Alzheimra, to se dozvěděla lékařka z neurologie, okamžitě volala obvodní lékařce, že to není možné, žádné nálezy neměla. Potom mi neuroložka sdělila, že už máma měla nějaké nálezy na CT, že měla mrtvici, přitom celou dobu, kdy tam máma chodila, tak tvrdila, že má vše v pořádku. Já jsem se jí taky ptala, když byla matka v nemocnici, proč, když jak tvrdila, že měla mrtvici, ji neléčili v nemocnici, tam o ničem nic nevěděli, dávali ji jen kapačky na zavodnění, prý byla dehydrovaná. Teď 1.4.2010 maminka doma umřela, nevíme proč. Chtěla bych se zeptat jestli máme šanci to nějak vyšetřit a zda je možné sehnat nějakého bezplatného advokáta, jsem nezaměstnaná.

Odpověď:

Dobrý den,

doporučujeme Vám vyžádat si zdravotnickou dokumentaci maminky. Ze zákona máte po smrti maminky nárok na nahlédnutí do veškeré zdravotnické dokumentace a pořizování výpisů, opisů a kopií, pokud to Vaše maminka za svého života nezakázala. Dokumentaci můžete konzultovat s nezávislým lékařem, který posoudí zda skutečně mohlo dojít k pochybení ze strany ošetřujícího lékaře.

Pomoci osvětlit, jestli byla Vaší mamince poskytnuta náležitá péče, Vám může podání k České lékařské komoře případně k orgánu, který registroval nemocnici (nejčastěji to bývá krajský úřad). Tyto orgány pak sami zdarma posoudí, zda došlo k pochybení ze strany lékaře. Veškeré informace o podávání stížností naleznete zde

Pokud byste se rozhodla začít řešit spor soudní cestou, bude opravdu nutné, poradit se s advokátem. Pokud jste nemajetná, advokáta zdarma Vám může přidělit soud. Obvykle však musíte podat žalobu a s ní žádost o osvobození poplatků a žádost o přidělení advokáta.  Některé soudy ustanovují zástupce i před zahájením řízení (před podáním žaloby) pro účely zastoupení právě při podávání žaloby. Sepište proto svůj příběh a zažádejte soud, aby Vám ustanovil zástupce. Zástupce Vám pomůže se sepsáním a podáním návrhu na zahájení řízení k soudu. Pokud soud nevyhoví Vašemu návrhu na ustanovení zástupce před zahájením řízení, budete muset sepsat žalobu sama a spolu s ní podat žádost o osvobození od soudních poplatků a přidělení zástupce. Ustanovený advokát samozřejmě Vaši žalobu poté opraví a doplní.

Zde najdete podrobné návody a vzory, jak se obrátit na soud s žádostí o advokáta.

Nemůžeme Vám však dopředu zaručit, že když se rozhodnete pro soudní cestu, tak soud následně rozhodne o osvobození od poplatků. Proto bychom Vám doporučili, nejdřív řešit situaci prostřednictvím podání stížnosti, díky které můžete získat zdarma obrázek o tom, jaká péče byla Vaší mamince poskytnuta.

Vaše Férová nemocnice

5.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS