Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Úmrtí bratra

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Můj bratr byl hospitalizován v nemocnici se zánětem slinivky. Již předtím týden silně krvácel z nosu, také během hospitalizace silně krvácel, dostal i transfuzi, ale žádné vyšetření, kromě ultrazvuku při přijetí mu nedělali. Pouze ho několikrát poslali na ORL k zastavení krvácení, které ale dále pokračovalo. Po 7 dnech podepsal reverz, protože mu nijak nepomohli a necítil se tam dobře. Následující den byl u svého obvodního lékaře na kontrole, necítil se dobře a večer doma po krátkém záchvatu zemřel. Pitva prokázala krvácení do břicha následkem prasknutí cysty u slinivky, o které lékaři 2 roky věděli, ale řekli, že není nebezpečná. Zemřel na sepsi organismu i přes rychlý zásah RZS. Myslíte, že je v pořádku jednání lékařů nemocnice a obvodního lékaře?

jaja

Odpověď:

Dobrý den,

v prvé řadě přijměte naši upřímnou soustrast.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že máte pochyby o tom, zda byla Vašemu bratrovi poskytnuta adekvátní péče. My nemůžeme hodnotit postup lékařů, neboť na to nemáme kvalifikaci. Můžeme Vám však poradit, pokud se rozhodnete stěžovat si na postup lékařů.

Základní informace o podávání stížností naleznete na této stránce. Můžete se samozřejmě obrátit na Českou lékařskou komoru, více informací zde.

Nezávisle na osudu podaných stížností byste mohli jako další variantu postupu zvolit podání soudní žaloby na ochranu osobnosti či žaloby na náhradu škody. Doporučovali bychom však předem tuto variantu konzultovat s advokátem se znalostmi v oboru medicínského práva. Další informace naleznete zde.

Krajní možností je podat trestní oznámení. Nejprve bychom doporučili ovšem podat stížnost na ČLK. Stížnost na ČLK se musí podat do 1 roku, kdežto trestní oznámení lze v těchto případech podat do 5 let. Více informací najdete ve výše uvedeném odkazu.

Doporučujeme Vám také pročíst si již zodpovězené dotazy v naší poradně, které se Vašeho tématu týkají. Jeden podobný naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

12.3.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS