Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Smrt pacienta a podezření na zanedbání péče v nemocnici

Dobrý den, můj manžel před 4 měsíci zemřel v nemocnici. Byl tam přijat se střevními potížemi, třetí den hospitalizace (v neděli) se mu udělalo špatně - silná dušnost, tachykardie, cyanóza, studený pot... Stav se stálé zhoršoval. Asi ve 13.00 si chtěl pomoci, pokusil se vstát z postele, ale nohy ho neudržely a upadl (dle záznamu drobná oděrka na čele). To podstatné, proč to píši - od těchto cca 13.00 hodin trvalo asi dvě a půl hodiny (tj. v cca 15.30 h), než byl převezen na JIP na kardiologii. Celou tuto dobu jsem byla přítomna s ním v nemocnici a po celou tuto dobu mu nebyla prakticky poskytnuta žádná odborná pomoc ani péče a ani přes mé urgence se převoz neurychlil (údajně se musí napsat zpráva pro kardiologii). Převážen byl již somnolentní, v šokovém stavu, jak bylo napsáno ve zdravotnické dokumentaci na kardiologii, kterou jsem si vyžádala. Už mu nebylo pomoci, zemřel asi 2 hodiny poté na plicní embolii (dle pitevní zprávy). Jestliže se někomu udělá takto špatně, volá se rychlá záchranná služba a následuje okamžitý převoz na specializované pracoviště do nemocnice (JIP-kardiologie). Můj manžel v nemocnici byl a trvalo přes dvě a půl hodiny (ne-li déle), než byl převezen na ono specializované pracoviště! Za celou tuto dobu, kdy bylo třeba jednat okamžitě, došlo k prudkému a naprosto zásadnímu zhoršení jeho zdravotního stavu. Chtěla bych se zeptat na váš názor - došlo nebo nedošlo k zanedbání péče ze strany nemocnice? A ještě jeden dotaz - bylo by možno doporučit mi nezávislého lékaře k objasnění zdravotnické dokumentace (z chirurgie i kardiologie a pitevního protokolu)? Já vám děkuji za vaši pozornost a odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

je nám líto osudu Vašeho manžela, nicméně z pozice právníků nedokážeme posoudit, zda v konkrétním případě došlo k zanedbání péče či nikoliv. Chápeme, že Vámi popsaná situace vypadá minimálně podezřele, nicméně postup zdravotníků by musel přezkoumat znalec v oboru lékařství. Ten by se mohl vyjádřit k tomu, zda lékaři porušili nějakou svoji povinnost nebo profesní standardy.  Ten na základě zdravotnické dokumentace po Vašem manželovi zhodnotí kroky personálu a určí, zda zdravotníci z hlediska profesních standardů pochybili, či nikoliv. Pokud znalec shledá pochybení, které mohlo mít za následek smrt Vašeho manžela, můžete pak zvážit další kroky, např. vyjednávat s nemocnicí, nebo případně se pak obrátit na soud se žalobou o náhradu škody, popř. na ochranu osobnosti. V takovém případě Vám ovšem doporučujeme obrátit se na advokáta, který se zabývá medicínským právem, a připravit se na to, že případné soudní řízení bývá zdlouhavé, složité a nákladné. V případě úspěchu, kdy by se Vám podařilo prokázat zavinění personálu na smrti Vašeho manžela, získala byste odškodnění.

V extrémních případech se lékaři neposkytnutím řádné zdravotní péče a pomoci mohou dopustit až trestného činu. V takovém případě by bylo možné obrátit se na Policii ČR a podat trestní oznámení.

Místo soudu můžete nejprve vyzkoušet cestu stížností. Pokud jste přesvědčena, že lékaři na oddělení pochybili, máte právo podat stížnost k primáři daného oddělení, popř. k vedení nemocnice (řediteli), které je povinno se Vaší stížností zabývat a do 60 dnů Vám vydat své stanovisko. Vzory stížností jsou k dispozici na stránkách Férové nemocnice. Pokud vedení nemocnice přizná pochybení, můžete se dále dohodnout na odškodnění.

Pokud máte podezření na pochybení ze strany konkrétního lékaře, pak se můžete se stížností obrátit na Českou lékařskou komoru, která věc projedná a případně rozhodne o sankci pro daného lékaře. Tou může být až vyloučení z lékařské komory.

Odkazujeme rovněž na již zodpovězené dotazy v poradně, které řeší situaci, kdy má pacient (popř. rodinní příslušníci) podezření na zanedbání péče – např. Mozková mrtvice po operaci, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Poškození mozku po narkóze, Postup při nesprávné léčbě, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

Vaše Férová nemocnice

4.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS