Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Promlčecí lhůta u trestního oznámení

Dobry den, mam podezreni na zanedbani pece svym lekarem. Do jake doby od zanedbani mohu podat trestni oznameni? S tim souvisi otazka, zda zde existuje nejaka promlceci lhuta. Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,

trestní oznámení můžete podat kdykoli. Samozřejmě, pokud jej podáte po uplynutí promlčecí doby, bude trestní stíhání zastaveno. Ve vašem případě přichází nejpravděpodobněji v úvahu trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě tohoto trestného činu činí promlčecí doba 3 roky.

Doporučujeme však podání trestního oznámení ještě zvážit. Trestní oznámení je krajním prostředkem, který by se měl používat až v závažných případech, kdy pochybení lékaře hraničí s úmyslem. Z praxe totiž víme, že jsou trestní oznámení většinou odložena jako nedůvodná.

Doporučujeme Vám řešit situaci nejprve mimosoudně nebo na lékaře podat stížnost . Pokud byste měl zájem o náhradu škody a nepodařilo se Vám věc vyřešit domluvou, je možné také podat občanskoprávní žalobu.

Obdobné dotazy jsme řešili už ve více případech, můžete se tedy podívat i do již zodpovězených dotazů v naší poradně, například Postup při nesprávné léčbě.

Vaše Férová nemocnice

29.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS