Přeložení do jiné nemocnice

Dobrý den, již 14 dní máme babičku v nemocnici, je po operaci žlučníku, ale její stav se nezlepšuje, celých 14 dní leží na JIP a myslíme si, že došlo k pochybení ze strany lékaře. Chtěli bychom požádat o přeložení do jiné nemocnice. Co máme v takovém případě udělat?

pacient má právo svobodného výběru zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou pacienta. Nemocnice může pacienta odmítnout pouze tehdy, jestliže by tím bylo překročeno únosné pracovní zatížení zdravotního zařízení, tak že by nebylo schopno zajistit kvalitní péči. Každé odmítnutí převzetí pojištěnce do péče musí být lékařem pojištěnci písemně potvrzeno.

Pokud se pacient rozhodne pro převoz, měl by si vyžádat propouštěcí zprávu a domluvit se s lékaři na tom, jakým způsobem bude zajištěna návaznost péče. Ve Vašem případě je ovšem otázkou, zda je převoz pacienta ležícího na JIP vhodný. O tom byste se měla poradit s lékařem. Domnívá-li se lékař, že pacientův stav nedovoluje jeho převoz do jiného zdravotnického zařízení, ale pacient si přesto tento převoz přeje, má pacient možnost podepsat tzv. negativní revers. Tím na sebe bere odpovědnost, kdyby v důsledku převozu došlo ke zhoršení zdravotního stavu.

O převozu musí rozhodnout pacient sám, není možné, aby za něj rozhodovala rodina. Pokud je pacient v bezvědomí a rodina ho chce z vážného důvodu převést jinam, může se nechat některý z rodinných příslušníků soudem ustanovit opatrovníkem ad hoc a tak může o převozu rozhodnout za něj.

Pro úplnost dodáváme, že pokud máte podezření na pochybení ze strany lékaře, je možné na něj podat stížnost.

18.3.2010