Postup při nesprávné léčbě II.

Byl jsem operován na konci roku 2007 na TEP kyčle v xxx, pak při pobytu na JIP mě byla v chybném režimu transfuzí "přelita ledvina", zdravotnický personál si přitom ničeho nevšiml, stejně jako si nevšiml operatér chirurg, že peroperačně došlo k průrazu femuru distálním koncem kovového dříku endoprotézy "fausse route" s malpozičním proniknutím špice 5 cm hluboko do měkkých částí stehenního svalu, vznik otoku a hematomu fatálně zničil nerv ischiadicus pravé dolní končetiny. Operační protokol popisoval situaci jako normální průběh a kontrolní RTG se provedl až po třech dnech, ze špatně zvoleného úhlu záběru a ačkoli podle snímku nebylo možno zkontrolovat správné ukotvení dříku, primář přesto chybně prohlásil "povedenou operaci". Žádná taková skutečnost nebyla podchycena v propouštěcí zprávě a proto jsem do dalšího ošetření na rehabilitační klinice xxx dorazil v kolapsu a umírající. Po několikadenním revitalizačním ošetření jsem byl převezen zpátky do ortopedie nemocnice xxx, kde konečně po 17 dnech došlo k vynucené reoperaci TEP kyčle, ledvina kolabovala ještě 3 měsíce. Výsledný zdravotní stav je pochopitelně nesrovnatelně horší, zdravotně riskantnější, rehabilitačně po chirurgickém dvojitém přeříznutí gluteálního svalu v témže operačním poli - a s fatálním trvalým postižením lokomoce chodidla díky úplné obrně nervu ischiadicu zcela nesrovnatelný s prvooperací TEP kyčle. Ještě 4 měsíce po původní operaci bylo možno neurochirurgicky reoperovat - ale nikdo z ortopedů ani dalších lékařů mi tuto možnost nenavrhl, správnou terapii jsem si vyhledal a konziliárně projednal na neurochirurgické klinice xxx sám, leč pozdě! Jsem tedy zmrzačen jen kvůli absolutní neprofesionalitě lékařů, chybné koordinaci a kontrole, a přesto se dovídám z písemného stanoviska právního zástupce nemocnice, že - je všechno "lege artis", vždyť přeci žiji a ani to se nemuselo přeci podařit! Myslíte si taky, že lze takhle ohýbat pojem "lege artis" a bezpečné ošetření pacienta na úrovni poznatků vědy? Jakou dokumentaci z monitoringu svých životních funkcí z JIP nemocnice xxx mohu od "poskytovatele služeb" k soudu žádat?

Váš dotaz je doplňující k Vašemu původnímu dotazu. Odkazujeme tedy ve velké části na naši původní odpověď.

Zda se jednalo o péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy, to mohou posoudit jen odborníci z oboru. Stejně tak jako otázku, co všechno mělo být součástí Vaší zdravotnické dokumentace, jaké záznamy atd. Obecně jsou náležitosti zdravotnické dokumentace uvedeny ve vyhlášce o zdravotnické dokumentaci a Vy máte právo na veškeré záznamy, které o Vás nemocnice vede.

Pokud se chcete obrátit na soudního znalce, můžete si jej najít ve vyhledávacím formuláři na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Znalec Vám pomůže odpovědět na otázku, zda personál nemocnice v péči o Vás pochybil a zda by ve Vašem případě mělo smysl se pokusit vymáhat nějaké odškodnění.

11.6.2010