Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Postup při nároku na odškodné

Dobrý den,

mám dotaz ohledně mého úrazu. Začátkem března jsem měla úraz na lyžích. Při ošetření v nemocnici mi bylo sděleno, že jsem si poranila meniscus. Po týdnu mi noha otekla. Lékař mi sdělil, že je to dobré a za 14 dní abych přišla na kontrolu. Toto se opakovalo třikrát. Jednou jsem dokonce šla k lékaři mimo datum objednání s tím, že mě noha bolí, ale byla jsem odmítnuta s tím, že mám přijít, až když jsem objednaná. To už jsem měla nohu oteklou a modrou k prasknutí. Navštívila jsem tedy jiného ortopeda a ten mi ihned sdělil, že mám trombózu. Tudíž mi hrozí i plicní embolie. V současné době si píchám FRAXIPARINE a užívám WARFARIN ORION, taktéž docházím pravidelně na krevní testy. Nyní bych se chtěla zeptat, zda mám nárok na odškodnění. V současné době bych měla nastoupit do zaměstnání, což nyní nepřipadá v úvahu. Skoro denně jsem jezdila autem i s mými dětmi a ani nechci domyslet, co by se mohlo stát... Myslím si, že již zmiňovaný lékař v nemocnici můj zdravotní stav zanedbal! Snad Vám ve zkratce toto bude stačit k posouzení mé situace. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě se může jednat o pochybení lékaře ve dvou věcech:

1. Špatná diagnóza, respektive špatně zvolená léčba, která vedla k dalším zdravotním komplikacím.

2. Odmítnutí ošetření, zvláště v situaci, kdy Vám Vaše zranění působilo bolest, což je podle § 1 odst. 2 vyhláškyo zdravotnické záchranné službě jedním z důvodů pro poskytnutí neodkladné péče.

Pokud jste přesvědčena, že došlo k pochybení, můžete podat stížnost například vedení nemocnice, zřizovateli nemocnice, zdravotní pojišťovně, nebo krajskému úřadu. Stížností však nemůžete docílit finanční náhrady. Tu se můžete pokusit dosáhnout mimosoudní cestou a oslovit odpovědného lékaře či zdravotnické zařízení.

V případě, že jste přesvědčena o nároku na odškodné a rozhodnete se uplatnit svůj nárok soudní cestou, doporučujeme se obrátit na advokáta, který se specializuje na právo ve zdravotnictví, kterého můžete vyhledat například na internetových stránkách České advokátní komory, případně využít služeb znalce z oboru lékařství pro odborné posouzení Vašeho zdravotního stavu. Bližší informace o pravidlech náhrady škody naleznete v častých otázkách v sekci Soudní řešení.

Vaše Férová nemocnice

 

30.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS