Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Podezření na zanedbání péče

Dobrý den, přítel byl před týdnem na operaci slepého střeva. Po 4 dnech byl propuštěn domů pouze s léky na bolest, antibiotika nedostal. Po dvou dnech od propuštění začal docházet na ambulantní čištění zánětu, jizva mu totiž začala hnisat. Lékaři mu během těch dvou dnů odstranili zhruba litr tekutiny a pustili ho domů s tím, že se to prostě někdy stává. Přesně týden od operace začal mít přítel strašné bolesti břicha (během půlhodiny se mu hodně zhoršil stav), odvezli jsme ho do nemocnice, kde jsme se setkali s neuvěřitelným přístupem sester a lékaře, kteří měli na ambulanci právě službu. Přítele nechali asi 10 minut v čekárně, že má počkat, až na něj přijde řada, mně a mamince řekly, že bude lepší, když počkáme venku. Maminka si musela vůbec vynutit, aby mohla s ním do ordinace, kde mu ránu opět vyčistili, poslali na sono, kde nic nenašli a poslali na pokoj. Při čištění rány mu nedali umrtvení, rozřízli jizvu, povrchově to vyčistili a neustále opakovali, ať se přítel uklidní, že je snad dospělý chlap, ať nekřičí, že to není tak hrozné. Pak následovaly další dvě hodiny, kdy jsme čekali na výsledky sona, nikdo nám nic neřekl a nechali ho pořád v těch nesnesitelných bolestech. Nakonec nám řekli, že na sonu nic nenašli, že ho dají na pokoj a uvidí se. Druhý den odpoledne si jeden lékař vyžádal CT (které měli udělat už před 15ti hodinami!) a zjistili, že má obrovské ložisko zánětu na pánvi a v oblasti slepého střeva. Okamžitě ho odvezli na sál. Nyní je na JIPce po operaci a jen se modlíme, aby vše dobře dopadlo. Doktor řekl, že pokud by se neudělalo CT a nezjistili, že má ta ložiska, tak mohl dostat srdeční embolii a zemřít! První a ZÁKLADNÍ pochybení je, že nedostal antibiotika po operaci slepého střeva, další pochybení vidím v laxnosti lékařů. Proč ho neposlali na CT ten den, co jsme ho dovezli do nemocnice? Nejhorší je ta bezmoc, když nemůžete nic dělat a sestry a lékaři z Vás dělají hysterku a z přítele hypochondra, i když je na první pohled vidět, že tohle není legrace a že je mu opravdu zle, když má křeče a svíjí se bolestí! Můj dotaz zní- rozhodně to tak nechceme nechat, chceme podat stížnost nebo trestní oznámení na zanedbání péče. Mám nějaké šance uspět nebo to bude boj s větrnými mlýny? Děkuji předem za radu

Odpověď:

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz lze pro přehlednost rozdělit na dvě části:

Jak reagovat na nevhodné chování zdravotnických pracovníků
Zdravotničtí pracovníci jsou ze zákona povinni přistupovat k pacientům s hluboce lidským přístupem. Z Vašeho dotazu vyplývá, že tomu tak při přijetí Vašeho přítele na ambulanci nemocnice nebylo. V takovém případě máte možnost podat na chování zdravotníků stížnost. Ta by ve Vašem případě měla být adresována k vedoucímu zdravotnického zařízení, tedy k řediteli nemocnice. Pokud nebudete s vyřízením stížnosti spokojena, můžete podat stížnost ke zřizovateli nemocnice. Jelikož se jedná o fakultní nemocnici, zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví. Tímto postupem byste měla dosáhnout nápravy situace.

Co dělat v případě podezření na zanedbání péče
Jako právníci nejsme schopni posoudit, zda k ve Vašem případě došlo k zanedbání povinné péče ze strany zdravotnického personálu. To může posoudit pouze lékař. Nejdříve Vám doporučujeme celou situaci řešit přímo s lékaři, kteří ošetřovali Vašeho přítele, nebo s jejich nadřízenými. Mají povinnost Vašemu příteli poskytnout veškeré informace o jeho léčbě a měli by být schopni správnost svého postupu obhájit. Pokud Vás jejich zdůvodnění neuspokojilo, doporučujeme, aby si Váš přítel v nemocnici vyžádal kopii své zdravotnické dokumentace. S ní se může obrátit na nezávislého lékaře, který posoudí, zda došlo k pochybení ze strany nemocnice. Zároveň můžete podat stížnost na postup ošetřujícího personálu zřizovateli nemocnice.
Závěry nezávislého lékaře a závěry stížnosti Vám mohou pomoci při vymáhání náhrady škody na zdraví. Z praxe je nám známo, že mimosoudní vyrovnání nemocnice přiznávají poměrně zřídka, ale doporučujeme o mimosoudní náhradu škody nemocnici požádat.  Pokud neuspějete, nezbývá než se obrátit na soud v občanskoprávním řízení a požadovat náhradu škody. K tomu budete potřebovat znalecký posudek vypracovaný znalcem v oboru zdravotnictví. Rozhodně doporučujeme se v případě soudní cesty obrátit na advokáta, který se specializuje na zdravotnické právo. Seznam advokátů naleznete na stránkách České advokátní komory. Soudní řízení bývají dlouhá a tím jsou finančně i psychicky náročná, na což je třeba se předem připravit.
Trestní oznámení je až úplně krajní řešení v těch nejzávažnějších případech pochybení zdravotnického personálu. Ve většině případů bývají trestní oznámení v těchto věcech odkládána. Šance na „úspěch“, tedy na trestněprávní postih pachatele, jsou malé a příliš proto trestní oznámení nedoporučujeme.
Další detaily můžete najít v již zodpovězených dotazech zde a zde.

Vaše Férová nemocnice

27.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS