Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Podezření na zanedbání péče ze strany gynekologa

Dobry den, obracim se na Vas s zadosti o radu. V lednu 2008 mi byla mym gynekologem diagnostikovana HPV infekce lehciho typu. Byla jsem seznamena s charakterem onemocneni. Po pul roce jsem byla na dalsim vysetreni se stejnym zaverem. Ale to jsem jiz meho gynekologa upozornovala na krvaceni a neprijemne pocity po koitu. Jeho lecba spocivala v napsani antibiotik. Podarilo se mi otehotnet, ale v kratke dobe jsem potratila. Byla jsem vysetrena ultazvukem a ujistena, ze je vse v poradku. Po mesici mi byla provedena dalsi biopsie, protoze jsem neustale krvacela. Lecba byla opet antibioticka, i kdyz vysledky dopadly hure, tezka dysplasie. Okamzite jsem navstivila jineho gynekologa a ten zacal jednat. Odeslal me do onko-gynekologicke poradny. Vsichni lekari se divili, jak je mozne pri cetnosti prohlidek byt v takovem stavu. Jsem po totalni hysterektomii, metastazy byly na obou stranach uzlin. Jsem po chemoterapii a ozarovani. Chci se zeptat, na koho se mam obratit se stiznosti. Na CLK jsem jiz psala,ale tam mi odepsali negativne se zaverem, jak byl muj pan doktor svedomity, ze me tak casto vysetroval. Ve zdravotnictvi jsem delala pres 10 let, tak je mi jasne, jak je tezke se dovolat spravedlnosti. Nechci zadne odskodne, jen potrestani lekare, aby se to nemohlo stat jine zene. Myslim, ze cetnost vysetreni jeste neudava kvalitu. Jak mi rekl jeden lekar - budte rada, ze zijete, a ja jsem rada. Ale urcite to neni zasluha meho byvaleho lekare. Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,

pochopitelně je nejlepší pokusit se vyřešit problém přímo s dotyčným lékařem či jeho nadřízeným. Pokud to nejde nebo to k ničemu nevede, lze podat stížnost, a to k subjektům uvedeným v sekci Stížnosti, čehož jste také využila. Na ČLK lze podávat stížnosti v případě, že se domníváte, že lékař při Vaší léčbě nepostupoval odborně nebo jednal neeticky. Další postup před orgány ČLK se řídí Disciplinárním řádem ČLK.

Z Vašeho dotazu to sice není zřejmé, ale domníváme se, že Vaše stížnost byla projednána Revizní komisí okresního sdružení ČLK, jenž stížnosti šetří pouze předběžně a výsledkem šetření je rozhodnutí o zahájení disciplinárního řízení s dotyčným lékařem nebo jeho nezahájení. Proti rozhodnutí Revizní komise okresního sdružení ČLK je možné podat opravný prostředek – námitku - do 15 dnů od obdržení jejího rozhodnutí. Pokud jste tedy nevyužila včas tohoto opravného prostředku, už potrestání lékaře cestou disciplinárního řízení tedy není možné. Disciplinární řízení, jehož výsledkem je rozhodnutí přezkoumatelné soudem v rámci správního soudnictví (tj. lze proti němu podat žalobu), však nelze zahájit, pokud od spáchání disciplinárního provinění uplynula doba 1 roku. Do této doby se ale nezapočítává doba trvání předběžného šetření před Revizní komisí, doba trvání disciplinárního řízení apod.

V případě, že je lékař zaměstnancem určitého zdravotnického zařízení, doporučujeme podání stížnosti na kvalitu zdravotní péče k vedoucímu tohoto zdravotnického zařízení (obvykle ředitel nemocnice), příp. je-li zařízení zřízeno krajem nebo obcí, k úřadu tohoto zřizovatele (např. je-li zřizovatel kraj, krajskému úřadu). Ten s pomocí příslušných pracovníků nemocnice stížnost prověří a zašle pacientovi své vyjádření ke stížnosti. V případě, že lékař vykonává samostatnou praxi, je možné podat stížnost k registrujícímu orgánu (obvykle zdravotní odbor krajského úřadu). Vyřízení stížnosti se řídí správním řádem a stížnost by tak měla být vyřízena do 60 dnů. Pokud nebude stížnost řádně správním orgánem vyřízena, je možné se obrátit na veřejného ochránce práv.

Píšete, že chcete docílit potrestání lékaře. Pokud však příslušné orgány, které jsou oprávněny Vaši stížnost prošetřit, nedojdou k závěru, že došlo k porušení jeho povinností, potrestání lékaře nemůžete jinak vymoci. V tomto případě nedoporučujeme podávat trestní oznámení. Jediná cesta, jak byste mohla lékaře pohnat k odpovědnosti, pokud skutečně pochybil a zanedbal péči o Vás, je občansko-právní cesta.

Ve Vašem případě by bylo patrně nejvhodnější využít žalobu na ochranu osobnosti a domáhat se především omluvy. U soudu by bylo potřeba prokázat, že lékař péči zanedbal a že toto porušení povinnosti způsobilo ohrožení nebo porušení Vašeho práva na zdraví tím, že se Vám nedostalo včasné odborné péče. Sama nutnost lékaře obhajovat se před soudem může být určitá forma potrestání. Je však třeba si dávat pozor na to, že znalci mohou dojít k závěru, že ve Vašem konkrétním případě by lékař nemohl onemocnění zjistit, ani kdyby provedl veškerá dostupná vyšetření. V takovém případě by pochopitelně odpovědnost nenesl a Vy byste mohla nést nemalé soudní náklady. 

Pokud byste se chtěla bránit soudně, doporučujeme nejdříve věc konzultovat s odborníkem nebo znalcem z oboru a obrátit se na advokáta specializujícího se na zdravotnické právo. Takového advokáta v blízkosti Vašeho bydliště naleznete například na stránkách České advokátní komory.

Závěrem se omlouváme za pozdní zodpovězení dotazu. Věříme, že odpověď na Váš dotaz jste mezitím mohla najít v jiných zodpovězených dotazech v poradně, které se otázkou zanedbání péče lékaře zabývají.

Vaše Férová nemocnice

7.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS