Podezření na zanedbání péče - gynekolog neodhalil onkologické onemocnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kam se mám obrátit v případě, že si chci stěžovat na svého gynekologa. Od února jsem ho upozorňovala na bolesti a stálé krvácení. Od února do srpna jsem ho navštívila celkem pětkrát. Pan doktor se mnou stále nic nedělal, takže od srpna mám nového gynekologa. Bohužel jsem přišla pozdě a příští týden nastupuji na onkologii na chemoradioterapii. Je mi 29 let a jsem bezdětná. Děti už mít nikdy nemohu. Prosím, poraďte mi, jak mám teď postupovat. Děkuji za odpověď.

z Vašeho dotazu usuzujeme, že vinu na Vašem nynějším stavu přisuzujete gynekologovi, který včas neodhalil vaše onemocnění.

Dokázat takové tvrzení bývá obtížné. Jedině pokud by se prokázala souvislost mezi nekonáním lékaře a Vaším onemocněním, bylo by možné vymáhat náhradu škody. Můžete alespoň celou věc konzultovat s jiným lékařem, např. Vaším novým gynekologem, nebo jiným odborníkem či znalcem a nechat posoudit správnost postupu lékaře.

Pokud gynekolog nereagoval na Vaše opakované zdravotní problémy, mohlo tím dojít z jeho strany k zanedbání péče. Takový přístup by neměl být běžnou praxí, proti takovému chování proto můžete podat stížnost k České lékařské komoře, aby byl postup lékaře přezkoumán. Pokud by se zavinění prokázalo, mohla byste následně požadovat omluvu a případné finanční odškodnění.

Doporučený postup v případě, kdy má pacientka či pacient podezření na zanedbání péče, je popsán ve starších dotazech, např. Postup při nesprávné léčbě.

29.9.2009