Podezření na zanedbání lékařské péče a smrt na zápal plic

Obracím se na Vás s dotazem, kam si můžu stěžovat. Jedná se o moji maminku - 69 let, která byla úspěšně odoperována s kyčelním kloubem v xxx nemocnici a poté byla převezena na rehabilitaci do rehabilitačního ústavu xxx, kde začala kašlat a doktoři podcenili její zdravotní stav. Po dobu 3 týdnů v xxx i přes naši žádost nebyl udělán RTG plic. Po 3 týdnech se její stav zhoršil tak, že nemohla sama dýchat a nasadili jí kyslíkovou masku. I v tu chvíli byla naše žádost na převoz do nemocnice odmítnuta, že není v kritickém stavu. Následující den ji převezli do xxx nemocnice, kde jí udělali RTG a okamžitě zjistili, že má oboustranný zápal plic. Na JIP byla uvedena do umělého spánku, kde po týdnu na následek zápalu plic zemřela. Děkuji předem za radu, kam bych měla napsat stížnost na zanedbanou léčbu s následkem smrti. Děkuji.

je nám velice líto, s jakým přístupem jste se setkali. Stížnost můžete podat k primáři daného zařízení, popřípadě k jeho vedení (řediteli). Zdravotnické zařízení je povinno do 60 dnů vydat příslušné stanovisko. Jestliže máte podezření na konkrétného lékaře, můžete si stěžovat také České lékařské komoře, v jejíž pravomoci je disciplinární potrestání lékařů. Na našich stránkách naleznete vzory stížností. Domníváte-li se, že pochybení lékařů bylo zvlášť závažné, máte možnost se obrátit na policii a podat trestní oznámení. Takový krok je však třeba uvážit.

Dále Vás můžeme odkázat na již zodpovězené dotazy, které se zabývají obdobnými situacemi, např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění, Smrt pacienta a podezření na zanedbání péče v nemocnici.

24.8.2009