Následky po opakované nezdařené lumbální anestezii

Při reoperaci kyčelního kloubu (jamky) při lumbální anestezii se nezdařila 1. ani 2. injekce, chtěl jsem někoho jiného. Byl jsem přemluven ke 3., následně ke 4. poslední (zdařilé) injekci, ale jen do té doby, než mi brali štěp z pánve, kterou jsem neměl umrtvenou. Křičel jsem bolestí, co se pak dělo, si nepamatuji. Po probrání jsem se nemohl na nic soustředit, což trvalo okolo 10 dnů, a dodnes, pokud se potřebuji více soustředit, s tím mívám problémy. Rád bych věděl, zda tento postup je běžný i s těmito následky. Děkuji za odpověď.

z medicínského hlediska je lumbální anestezie vždy riziková věc. Před provedením zákroku jste měl být plně informován o průběhu zákroku a jeho možných komplikacích a  následcích, které zahrnují 1% riziko. Každopádně postup, který byl zvolen (čtyřikrát opakovaná injekce), není běžný, ani následné komplikace.

Naše poradna se však nespecializuje na poradenství z hlediska medicíny, ale z hlediska práva, proto Vám nejsme schopni blíže poradit ohledně zdravotních následků a toho, zda následné komplikace mají souvislost s prováděnými zákroky. Ohledně tohoto posouzení byste se měl případně obrátit na odborníka v oboru medicíny, případně znalce, který by Vám mohl říci více. Jedině pokud by Vaše zdravotní následky měly souvislost s neodborným jednáním lékaře, nebo s použitím věci při zákroku mohl byste se domáhat nějakého odškodnění. Je otázka, zda by se Vám tuto souvislost případně podařilo prokázat. Pochybení by bylo možné spatřovat i v tom, že jste nebyl řádně poučen a že zákroky tedy nebyly provedeny s Vaším informovaným souhlasem.

Odkazujeme rovněž na již zodpovězené dotazy v poradně, které řeší situaci, kdy má pacient (popř. rodinní příslušníci) podezření na zanedbání péče – např. Mozková mrtvice po operaci, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Poškození mozku po narkóze, Postup při nesprávné léčbě, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

3.1.2010