Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mimosoudní odškodnění za pochybení nemocnice

Dobrý den, měla bych prosbu o radu při řešení nepříjemné situace ohledně mého otce. V únoru 2010 podstoupil můj otec operaci kýly a žlučníku v nejmenované nemocnici. Tato operace proběhla v naprostém pořádku (též po operační stav je v pořádku), nebýt toho, že na pooperačním sále, kde můj otec po této operaci ležel, mu sestřička (i přes upozornění od mého otce, že je diabetik a již má amputovaný palec na levé noze, z důvodu špatného hojení vlivem diabetické nohy) napíchla kanylu pro příjem kapačky, jelikož na rukách nemohla najít žíly. Bohužel se tato kanyla vysmekla a vytékající tekutina otci způsobila popáleninu na pravém kotníku v rozsahu 7 x 5 cm. Vzhledem k tomu, že se neustále na noze objevovala tzv. nekróza, rozhodli se lékaři k plastické operaci. V současné době je otec po plastické operaci, kde lékaři sejmuli část kůže ze stehna a přenesli na ránu. Víte, nejsme zastánci nějakých soudních sporů, ale chtěla bych se jako dcera zeptat, zda je možné žádat nemocnici o nějaké mimosoudní vyrovnání, jelikož léčba tohoto poranění je velmi psychicky, fyzicky i finančně náročná.

Odpověď:

Dobrý den,

myslíme si, že podle toho, co píšete, se jedná v tomto případě o jasné pochybení nemocnice. Zdá se, že skutkový stav je nesporný. Váš tatínek by tedy měl s nárokem uspět.

Odpovědnost nemocnice je dána, pokud při poskytování zdravotní péče došlo k pochybení (zákrok nebyl proveden v souladu se současnými profesními standardy, nebo nebyl indikován, nebyly pro něj splněny podmínky, příp. nebyl proveden technicky správně) a pacientovi tímto konkrétním pochybením byla způsobena škoda. V případě, kdy však škoda vznikla použitím přístroje nebo jiné věci, nese ze zákona zdravotnického zařízení odpovědnost za škodu, i když nikdo ze zaměstnanců neporušil žádnou svou povinnost.

Je z Vaší strany velmi rozumné, že se chcete vyhnout projednávání nároku před soudem. Pokud chcete nemocnici oslovit a požádat o mimosoudní odškodnění, je dobré si už předem stanovit částku, kterou chcete po nemocnici požadovat, abyste měli nárok něčím podložený. Doporučujeme oslovit nějakého specialistu nebo znalce, který by stanovil výši bodového ohodnocení za bolest a ztížení společenského uplatnění. Kromě toho můžete uplatnit i další náklady především za léky a vitaminy, zdravotní pomůcky, rehabilitaci, cestovné apod. K vyjednávání s nemocnicí Váš otec může zmocnit jinou osobu (např. Vás), nebo se můžete obrátit i na advokáta.

Mimosoudní řešení má tu výhodu, že bývá rychlejší, méně finančně i časově náročnější, snáze umožňuje zachování dobrých vztahů při další péči, je důvěrnější a umožňuje zachování soukromí pacienta.

V případě, že by nemocnice nárok odmítala, nebo by ho neuznala v plné výši, je možné se obrátit na soud. Je ale třeba mít na paměti promlčecí lhůtu – nárok můžete u soudu úspěšně uplatnit do 2 let. Více informací naleznete na našich stránkách v sekci Nespokojenost pacienta.

Vaše Férová nemocnice

19.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS